- I onze leverander ijheid voor kip en boer Welverdiende nachtrust Boerderij de Nieuwe Baankreis van Ron en Gracia Veidel hgt in Alnien, een dorpje in de Achterhoek waar rust en na&iurschoon de boventoon voenen. Op het terrein, dat zich uitstrekt over vier hectares, scharrelen negenduizend kippen genoeglijk tussen de begioeiing. Hun eieren vormen de belangrijkste inkomstenbron voor Ron en Gracia, die hun kippen op biologische wijze houden. Binnen scharrelen nog geen zes kippen per vierkante meter, buiten heeft elke kip vier vierkante meter vrije uidoop. De dieren krijgen geen preventieve medicijnen en uitsluitend biologisch voer. Op het hele terrein worden geen chemisch synthetische bestrijdinspmiddelen gebruikt. Allemaal voorwaarden waaraan een pluimveehouder moet voldoen, wil hij zich biologisch kunnen noemen. Een biologische pluinrveehouderij is niet alleen goed voor de kippen, maar ook voor de boer zelf, vindt Gracia. 'Als we op het terrein aan het werk zijn, is het grappig om te zien hoeveel plezier ze hebben. Ik ervaar dit niet zozeer als werk, maar meer als een manier van leven." Ron is blij met de vrijheid van de hennen, en met die van hemzelf.'Ik ben altijd buiten en geen dag is hetzelfde.' Als Ron de stallen binnengaat, zwelt het gekakel aan. 'De tijd nemen, dat is een van de geheimen van de biologische pluimveehouderij,' vertelt Ron. 'We lopen een paar keer per dag rond om te kijken of alles in orde is.Alsje dat snel doet, zie je dingen over het hoofd. De kippen lopen dan ook voor je weg en laten zich niet oppakken en bekijken.' Rust en res- pea zijn dus sleutelwoorden, evenals de constante zorg voor het welzijn van de hennen. Ron: 'De kip pen zijn voor ons belangrijker dan de eieren. Want als ze gezond zijn, komen de eieren vanzelf wel.' Om zeven uur s nrorgens maakt Gracia haar eerste ronde door de stallen. Ze controleert of alles naar wens is. De eieren haalt ze binnen door middel van de lopende band die onder de legnesten loopt. Ze sorteert de eieren met de hand en voorziet ze van een stempel, dat aangeeft van welke boerderij en uit welke stal elk exemplaar komt. Om elf uur trekken de kippen naar buiten om pas tijdens de schemering weer naar binnen gaan. 'We sluiten s nachts de stal, omdat hier hermelijnen en vossen zitten,' aldus Gracia.'Zo kunnen we allemaal ongestoord van onze welverdiende nachtrust genieten." ,V "'V'v

Allerhande | 2009 | | pagina 115