'Als wepamen eten, is het altiid iets Hollands. Misschien wel vanuit een sooit nostalgie' mmr Als de Noord-Hollanders Arjan Mars (37) en Martijn Nagel (37) samen eten, konit er in de regel een Hollandse witlofschotel op tafel, een gerecht dat ze nog kennen uit hun jeugd. 'Martijn en ik kennen elkaar al zevenendertig jaar. Onze vaders gingen veel met elkaar om en wij speelden al van jongs af samen,' aldus Aijan. Martijn vervolgt: 'Ik woonde in de stad en Arjan woonde op een boerderij. Op die boer- derij konden we doen wat we wilden. We kropen en zwierven door de weilanden en de sloten, we schoten met katapulten op elkaar..." Arjan: 'Weet je nog hoe hard we moesten wegrennen als de stier snuivend op ons af kwam? Toen we ouder waren, ging ik elk jaar tijdens de jaarwisseling naar Martijn in de stad. Dan haalden we allerlei kattenkwaad uit met vuurvverk.' Bij speciale gelegenheden maakte de moeder van Martijn altijd een heerlijke witlofschotel. Ze rolde de stronkjes witlof in dungesneden ham.'Dat vonden we allebei het lekkerste eten dat we konden bedenken,' hermnert Aijan zich. Arjan en Martijn hebben elk een eigen bedrijf in de bouw- en installatietechniek.'We hebben het behoorlijk druk,' vertelt Arjan. 'Gelukkig zitten we beiden in dezelfde branche. Bij grote klussen schakelen we elkaars hulp in.' 'Op die manier zien we elkaar tenminste nog af en toe,' zegt Martijn.'Het werkoverleg com- bineren we dan met een uitgebreide maaltijd.' Beide mannen eten allang niet meer uit- sluitend Hollands. Martijn: 'We houden van allerlei soorten keukens, bij mij is de Aziatische keuken favoriet. Maar als ik met Aijan eet, voelt het op de een of andere manier vertrouwd om Hollands te koken, misschien wel vanuit een soort nostalgie.' 'De witlofschotel is niet meer dezelfde als die van vroeger,' zegt Aijan. 'Ik maak 'm nu met gesneden hamreepjes en ik maak de aardappel- puree smeui'g met Boursin. Maar hoe een van ons er ook mee varieert, het blijft een gerecht dat echt bij ons hoort.' links: Martijn, rechts: Arjan

Allerhande | 2009 | | pagina 82