een suoerschone uperscnone smpel k ind i J echt schoon Eerst weken dan wassen Afwassen onder dekraan Controleer de sproeiarm Vaatwastabletten, glans en ontkalker Kies de juiste temperatuur Afwassen met de hand of met de vaatwasser, het heeft allebei voor- en nadelen. Maar voor beide geldt: hoe was je de vaat echt goed schoon? Daarom handige tips voor een hygienisch schone vaat. &35a A vaat Voordat je aan de handafwas begint, is het verstandig om flink aangekoekte pannen en schalen eerst te laten weken met losweek- spray of heet water met een eetlepel soda of afwasmiddel. Is de pan erg aangekoekt, laat hem dan een nacht weken met heet water en een vaatwastablet. Let op: aluminium pannen kunnen verkleuren van schoonmaakmiddelen als soda, vaatwas- of bruistabletten. Aan de onderkant van de pan staat meestal van welk materiaal hij is gemaakt. Aluminium pannen kun je wel weken met heet water en een schepje Biotex (handwasmiddel). Afwassen met een borstel en wat afwasmiddel onder stromend heet water is hygienischer dan afwassen in een teiltje sop. De vaat komt dan namelijk niet in contact met een sopje dat al is vervuild met etensresten. Het kost wel meer water dan afwassen in een teiltje. Maar als je eerst (een deel van) de vaat insopt en daama afspoelt, hoef je de kraan niet voortdurend te laten lopen. Voor een hygienisch schone vaat is het ook belangrijk om theedoeken na gebruik goed uit te hangen of op de verwarming te drogen. In een vochtige theedoek groeien bacterien die je bij het afdrogen uitsmeert over de schone vaat. Neem het liefst elke dag een schone theedoek en was hem op zestig graden om alle bacterien te doden. Voor een goed resultaat is voorspoelen niet nodig. Maak wel het bodemzeefje voor elke was- beurt schoon. Is de vaat niet helemaal schoon, dan was de sproeiarm wellicht geblokkeerd door een (te hoog) voorwerp. Controleer of de spoel- arm kan draaien, voor je de vaatwasser aanzet. Overlaad de vaatwasser niet en zorg dat kwets- bare spullen elkaar niet raken. Sterk aangekoekte pannen en ovenschalen krijg je goed schoon in de vaatwasser als je een tablet gebruikt waarin een reinigingsversterker is ver- werkt. Een vaat zonder strepen, sporen van drup- pels en kalkvlekken? Gebruik dan spoelglansmid- del en zout voor de vaatwasmachine. Dit laatste middel onthardt het leidingwater. Hoe meer kalk er in het water zit, hoe harder het is. Gebruik je vaatwastabletten zonder zout, maar apart zout voor de vaatwasmachine? Stel de zouttoevoer dan in volgens de hardheid van het leidingwater. De handleiding van je vaatwasser geeft je hier- over advies. Over het algemeen is de laagste temperatuur of eco-stand voldoende als de vaat niet al te vuil is. Er kunnen dan wel vet- en zeepresten achterblijven, die tot verstopping kunnen lei- den. Door eens per week het heetste pro- gramma te draaien, los je alle resten op. losweek oesincrusraM AllerHande 145

Allerhande | 2009 | | pagina 145