1 BOERENKOOL GEDIJT GOED IN ONS KOUDE, WINTERSE KLIMAAT Meer dan alleen stamppot Kroesbladeren Zodra de temperatuur in Nederland daalt, komt er weer vaker winterse kost op tafel. Boerenkool is zo'n oer-Hollandse wintergroente. Nergens ter wereld wordt hij zo uitbundig gegeten als hier. Deze stevige groente gedijt goed in ons klimaat: regen, wind of lage temperaturen; de boeren kool kan wel tegen een stootje. Boerenkool heeft een zoet-hartige smaak die goed past bij gerookt en rookworst. En denk je in eerste instantie aan de stamppot met worst; van boerenkool kun je ook een Portugese soep maken of bijvoorbeeld couscous en zelfs een boerenkoolpesto (zie pagina 97 of www.ah.nl/ recepten). Een bekende wijsheid uit grootmoeders tijd luidt dat na een nacht vorst de boerenkool nog lekkerder is, doordat er extra suikers in het blad gevormd worden. Maar dit gebeurt ook bij temperaturen net boven het vriespunt. Boerenkool is rijk aan vitaminen en mineralen en is een belangrijke leverancier van ijzer en calcium. Boerenkool is een van de oudste geteelde kool- typen en stamt waarschijnlijk uit het Middellandse- Zeegebied. Zijn voorganger groeit nog steeds in het wild aan de kust van West-Europa. De boerenkoolplant is een struikachtige kool- soort met een dikke Stengel en stevige frisgroe- ne bladeren met een brede kroesrand. De bladeren worden met de hand van de stam gehaald. Daarna gaat de groente door een windtunnel, waar de harde steeltjes van het blad worden gescheiden. Nadat het blad gesneden is, wordt de kool gewassen, verpakt en naar de winkels vervoerd. De kool is verkrijgbaar in de herfst- en wintermaanden. Je kunt boerenkool rauw invriezen en ongeveer een maand bewaren. Voor gebruik hoef je de kool niet te ontdooien.

Allerhande | 2009 | | pagina 94