VERSGEOOGSTE WINTERKOSTVAN DE KLEIGROND Van witte kool tot zuurkool Verschillende soorten Verrassende toepassingen Life Zuurkool is eigenlijk fijngesneden witte kool die door melkzuurgisting aan zijn lichtzure smaak komt en zonder conserveringsmiddelen kan worden bewaard. De witte kolen groeien op de kleigrond in de kop van Noord-Holland, waar zeelucht, wind en vocht de kool een optimale smaak geven. Per stuk weegt een kool wel zes tot acht kilo. Om tot zuurkool te worden verwerkt, wordt eerst het buitenblad verwijderd waarna de kolen in snijmachines worden fijngesneden. Nadat de kool is gewassen, wordt een beetje zout toe- gevoegd, zodat het gistingsproces op gang komt. Hierbij worden suikers in de kool omgezet in zuren. Dit duurt drie tot acht weken. Er zijn verschillende soorten zuurkool bij Albert Heijn. De bekendste is de naturelsoort met een friszure smaak. Mildere soorten zijn de wijnzuur- kool en kruidenzuurkool met kruiden en specerij- en. Zuurkool is lang houdbaar, zie de houdbaar- heidsdatum op de verpakking. Vanwege de lange houdbaarheid namen ontdekkingsreizigers als Columbus deze koolsoort al mee tijdens verre zeereizen. En omdat zuurkool een bron van vitamine C is, kon scheurbuik daardoor voor- komen worden. We eten zuurkool vooral's winters als traditionele stamppot, meestal gecombineerd met rookworst en gebakken spekjes. Maar zuurkool kan ook worden verwerkt in een luchtige salade, als garnering bij schotels en als bijgerecht. Je kunt circa 250 gram zuurkool per persoon rekenen; zuurkool is heel licht verteerbaar.

Allerhande | 2009 | | pagina 90