familierecep Mcdcr qaf er in elk land een ander tintfe aain Ans Boom (72) en haar man woonden overal ter wereld. Op Curagao leerde ze een stoofgerecht met aardappelen, groenten en vlees maken. Dit gerecht bleef op tafel komen, in welk land ze ook woonde. Stoba (Canbische stoofschotel) Heb je ook een bijzonder fawilie- recept dot je wet om wilt alelen da mar Mm.ah.nl/allerbanale. HOOFDGERECHT - 4 PERSONEN - 25 MIN. 2 UUR STOVEN 2 tomaten, ontveld 6 el zonnebloemolie 800 g riblappen, in blokjes 1 grote ui, fijngesneden 3 tenen knoflook, in plakjes 1 rode paprika, in reepjes 1 tablet runderbouillon 1 mespunt nootmuskaat 1 rode peper, fijngesneden 2 aardappelen, in blokjes Vz winterpeen, in blokjes 1 Ontvel de tomaten door ze kruislings in te snijden, er kokend water over te schenken en ze even te laten staan, zodat je het vel er gemakkelijk af kunt trekken. Snijd de tomaat daarna in stukjes. 2 Verhit de olie in een grote braadpan en bak hierin het rundvlees aan. Neem het vlees uit de pan en bak in het bakvet de ui en de knoflook goudbruin. Doe het vlees terug in de pan, voeg de tomaat en de paprika toe en schenk er een beetje warm water bij. Verkruimel het bouillonblokje en roer het door de stoofschotel met de nootmuskaat en de rode peper. Laat het 1,5 tot 2 uur op een laag vuur stoven. 3 Laat het laatste halfuur de aardappel en de winterpeen meestoven. Lekker met plakken gekookte griesmeel. Bevat per eenpersoonsportie 700 kilocalorieen 43 g eiwit 54 g vet 9 g koolhydraten Prijs p.p. 2.20 Ans Boom leerde haar man eind jaren vijftig kennen toen hij in Nederland studeerde. De liefde bleek zo groot dat zij hem al snel achterna reisde om met hem te trouwen. Ans: 'Mijn man werkte als expat voor Shell, en hij was in eerste instantie op Curagao gestationeerd. Daar leerde ik als pas- getrouwde vrouw de stoba maken, een pittige Caribische stoofschotel. Stoba betekent letterlijk stoven. Als je de peper wegdenkt, lijkt het eigen- lijk op Nederlands eten, vandaar dat het tot mijn vaste kookrepertoire is gaan behoren. In Curagao eet men het met fungi, een dikke ingekookte maismeelkoek die je er in plakken bij serveert. In Nederland zou je het met gekookte plakken griesmeel kunnen namaken, of met polenta (Italiaanse griesmeel).' Maud (45): 'Ik eet mijn hele leven al stoba. Mijn moeder gaf er in elk land een ander tintje aan. Zo gaf ze er in Singapore een Aziatische draai aan met veel verse koriander erover. Toen we in Saoedi-Arabie woonden, stoof- de ze wat komijn mee voor een oosterse smaak. In Nieuw-Zeeland gebruikte mama lamsvlees in de stoba. Onze zoon Rubin (13) is een echt aardappe- len-groente-vlees-kind. Oma's stoba komt bij ons thuis dus vaak op tafel, want dan eet ik tenminste ook eens wat anders dan een standaard gerecht met aardappelen, groente en vlees.' Ans: 'Mijn jongste dochter is onlangs weer op Curagao gaan wonen, ze kon niet wennen aan het Nederlandse klimaat. En natuurlijk belde ze vanaf daar voor het recept van de stoba, hoe het ook alweer precies ging

Allerhande | 2009 | | pagina 87