de Hal \Ajaar de prei wordt verwerkt, lAAerk fc dot prei f am lie is> van de ui. Zodra \e bimenkowit, qaavi je oqen tranem' In vroeger tijden Binnen 24 uur in de winkel Bonusprei Op een koele plek Prei zoals een prei eruit hoort te zien: van helder wit tot grijsgroen. de prei. Op die manier hoeven we maar zelden chemische middelen te gebruiken.' Bij het bedrijt van Edwin en zijn vader werken gemiddeld acht a tien vaste medewerkers met ieder een vaste taak. Er zijn mensen die de prei klaarmaken voor de winkel, maar ook vaste rooiers. Een van hen, Henk, zorgt bijvoorbeeld elke dag weer voor een verse lading mooie witte preien. In weer en wind trekt hij op een computergestuurde tractor naar het preiveld. 'Vroeger stonden op deze trekker nog twee mensen die de preien in de kratten legden, tegenwoordig gaat dat allemaal automatisch en supersnel,' aldus Henk. De rekken met prei worden 'naar huis' gereden, Prei werd omstreeks 2100 v. Chr. al geteeld door de oude Egyptenaren, die het gebruikten als voedsel voor de piramidebouwers. De Romeinse keizer Nero stond bekend als Porrophagus (preivreter). Ook in latere periodes komt prei steeds terug: de Engelse koning Cadwallader gebruikt in het jaar 640 prei als herkenningsteken voor zijn troepen en ook nu nog prijkt de prei in het nationaal embleem van Wales. In de middeleeuwen werd prei de 'asperge van de armen' genoemd. in de koelcel opgeslagen en dezelfde dag ver- werkt. Eenmaal in de hal waar de prei wordt klaargemaakt voor de winkel, merk je direct dat deze groente familie is van de ui. Edwin waarschuwt dan ook: 'Je krijgt altijd even traanogen als je hier binnenkomt, net alsof je uien hebt gesneden. Op een lange band worden de preien gewas- sen, gewogen, ontdaan van wortels, buitenste bladeren en een derde van het groene blad. De groente wordt constant gecontroleerd en alleen de beste preien halen het einde van de band. Ten slotte gaat de prei in de koelcel tot de vrachtwagen ze komt halen. Binnen 24 uur ligt de prei in de winkel, klaar voor bereiding.' Uijen stemt zijn oogst af op de vraag vanuit Albert Heijn. Edwin: 'Normaal gesproken werken we met vaste teeltschema s. Daardoor weten we hoeveel prei er per week beschikbaar komt voor Albert Heijn. Dat zijn meestal vrij constante hoeveelheden. Maar de vraag kan ook ineens sterk toenemen, bijvoorbeeld als de prei een Bonusaanbieding is. Daar proberen wij dan van tevoren zo veel mogelijk rekening mee te houden.' Prei kun je het best bewaren op een zeer koele plek. De voedingswaarden blijven het meest behouden als je de Stengels bewaart bij een temperatuur van 1 °C. In de groentela van de koelkast blijft prei ongeveer een week goed. Verse prei kun je twee minuten blancheren en daarna invriezen. De prei blijft dan nog zes ma'anden goed.

Allerhande | 2009 | | pagina 73