Prei is ca!oriearw\ en rijk aan vita Mine C. (keen wonder dat Pet een van de w\ees>t qebruikte qroenten is> in de AJederlands>e keuken ■put* Buitenlandse basis De juiste grond Prei behoort net als bieslook, knotlook en ui tot de alliumfamilie. De zachte en tegelijk pittige smaak lijkt dan ook erg op die van ui. Tegenwoordig is prei een van de meest naar hun zin te maken.' Om de prei een goede start te geven, worden de zaadjes gezaaid in het warme, zonnige klimaat van Marokko en Spanje.'Vroeger deden we dat hier zelf in een gebruikte groenten in de Nederlandse keuken. En dat is niet zo vreemd: prei is een calorie- arme groente en rijk aan vitamine C. De groente wordt het hele jaar door in Nederland geteeld. Dit gebeurt in verschillende 'ploegen': de winterprei wordt bijvoorbeeld begin juli geplant en is begin januari klaar voor de oogst. Tussen de preien ontmoeten we Edwin, mede- eigenaar van tuinbouwbedrijf L. Uijen. Zijn vader Lambert is de oprichter en verbouwde in het begin verschillende bladgewassen, waar- onder rabarber, spinazie, witlof en natuurlijk prei. In de loop der jaren is Lambert zich gaan specialiseren in prei. Inmiddels is ook zoon Edwin eigenaar geworden van het familie- bedrijf. Edwin praat met veel liefde over 'zijn' groente: 'Een prei is net als een mens: hij moet goed in zijn vel zitten, anders wordt hij ziek. En daarom doen we er alles aan om het de preien grote kas. Die ruimte hebben we nu over om de preien nog meer leef- en groeiruimte te geven.' In Marokko en Spanje groeit in twee weken een klein stekje, dat vervolgens naar het Nederlandse Herpen wordt getransporteerd. 'Wij herplanten de plantjes hier in de zand- grond, zodat de prei kan uitgroeien tot een stevige stronk.' Prei groeit het best op zandgrond met een 'open structuur', zodat er veel zuurstof bij de wortels kan komen. Er is bij de firma Uijen dan ook veel aandacht voor de grond. 'Als we een lange tijd prei hebben geteeld op het veld, planten we na de oogst zogenoemde groen- bemesters die ervoor zorgen dat de kwaliteit van de grond blijft behouden. Afrikaantjes bijvoorbeeld. Deze bloemetjes hebben veel wortels, waardoor de grond goed luchtig blijft. Bovendien zijn Afrikaantjes prima bestrijders van aaltjes, organismen die schadelijk zijn voor

Allerhande | 2009 | | pagina 70