brieven mails Hoe zorg ik dat mijn houten snijplank fris blijft? Er zitten gele vlekken in mijn marmeren vloer. Hoe krijg ik die eruit? De honing in een doseer/knijpflacon wordt bij mij regelmatig helemaal hard en raakt versuikerd. Daardoor kan ik de honing niet meer gebruiken. De houdbaarheidsdatum is dan nog lang niet verstreken. Is er een manier om dit te voorkomen? Een van mijn favoriete recepten is broccolitaart, die ik graag voor mijn gasten maak. Nu krijg ik een gast met een lactose-intolerantie. Is er een vervanger voor de slagroom die in het recept wordt gebruikt? Ik vries vaak tofu of quorn direct na aankoop in. Als er na het ontdooien iets overblijft, kan ik dat dan nog bewaren of moet ik het weggooien? Of schrijf een brief naar Albert Heijn, t.a.v. AllerHande, Postbus 3000, 1500 HA Zaandam. Heijn Frederique Maes Marmer is een enigszins poreuze natuur- steen en kan vuil absorberen. Je kunt marmer beter niet met een gewone allesreiniger schoonmaken, omdat sommige allesreinigers zuur bevatten. Dit tast het marmer aan. Ook gewone zeep (inclusief groene en vloeibare) is af te raden, omdat het kalkzeep kan vormen, een vettig uitziende aanslag. Het best reinig je de vloer met een neutraal, zacht product, bijvoorbeeld babyshampoo of soda. E. Uwaguoba Je kunt de slagroom in zo'n taart uitstekend vervangen door 'room' op sojabasis. Bijvoor beeld Cuisine van Alpro soya. Dit alternatief voor room bevat geen lactose. Je kunt het gebruiken in alle gerechten waarvoor je de room niet hoeft op te kloppen. Elly Engels Voor alle producten die je invriest, geldt dat je ze nadat ze zijn ontdooid het best meteen kunt gebruiken. Na ontdooien gaat de kwaliteit van het product sterk achteruit. Dat geldt ook voor quorn en tofu. Je kunt beter voor het invriezen de tofu of quorn in kleinere porties verdelen en alleen ontdooien wat je nodig hebt. F. Kruiskamp Als je sterk geurende ingredienten gaat snijden, maak dan eerst de plank nat om te voorkomen dat de geur in de plank trekt. Toch vieze luchtjes in de snijplank? Reinig hem dan met onverdunde witte azijn. Houten snijplanken kunnen op den duur kromtrekken of gaan barsten. Je kunt dit voorkomen door de plank in te smeren met een neutrale olie, zoals arachideolie of zonnebloemolie. Gebruik geen olijfolie, die kan op den duur gaan plakken. M. Eickholt Helemaal te voorkomen is dit niet. Bewaar de honing het liefst bij kamertemperatuur. Hoe kouder, hoe eerder de honing versuikert. Het ligt ook een beetje aan het type honing. Hoe meer fructose een honingsoort bevat hoe sneller er versuikering zal optreden. Acaciahoning bevat bijvoorbeeld erg weinig fructose en versuikert dus minder snel. Je kunt de honing weer vloeibaar maken door hem te verwarmen. Zet de knijpflacon bijvoorbeeld in een pannetje met heet water of een paar seconden in de magnetron tot de honing weer vloeibaar wordt. AllerHande 145

Allerhande | 2009 | | pagina 145