VAN OUDSHER IS WITLOF EEN POPULAIRE WINTERGROENTE In het donker Niet meer bitter Veelzijdige bereiding Vroeger was witlof een echte wintergroente, die in oktober werd geoogst. Nu is hij het hele jaar door verkrijgbaar, dankzij de moderne teelttechnieken. In de zomer eten we witlof als salade, terwijl in de winter vaak de klassieker op tafel komt: met ham en kaas uit de oven. Witlof is erg voedzaam en bevat veel mineralen. De witlof van Albert Heijn komt uit het Friese Sexbierum. Witlof wordt gekweekt uit witlofpennen en die worden door boeren geteeld. Vervolgens kweekt de teler er in een systeem van koelcellen, in het donker, mooie stronken uit die vrijwel direct na de oogst bij Albert Heijn in de winkel liggen. De stronk is dan mooi wit en heeft een gesloten top. Het bovenste deel van de bladeren kan wat geel zijn, dat is geen probleem. Bewaar witlof op een koele, donkere plaats, bijvoorbeeld in de groentelade van je koel- kast. Witlof wordt snel groen als het aan daglicht wordt blootgesteld. Als je er een open papieren zak of een geperforeerde plastic zak om doet, blijft witlof ongeveer een week houdbaar. Witlof heeft bij sommige mensen nog steeds de reputatie bitter te zijn. Maar dat is allang niet meer zo; het bittere is er bij (bijna) alle rassen uitgekweekt, ook bij de witlof van Albert Heijn. Vroeger gold dat de harde, kegelvormige kern aan de botte kant (ook wel 'pit' genaamd), het bitterst was. Maar ook dat is nu niet meer zo. Witlof eet je rauw als salade met stukjes appel, andere rauwkost of ander fruit, 's Winters kun je kiezen voor koken, bakken, in een soep verwerken of in een groentetaart uit de oven.

Allerhande | 2008 | | pagina 88