DENAAMZEGTHETAL: i DEZEGROENTE EETJENU! Met zoet en hartig Niet bij fruit Bij voorkeur wordt de winterpeen pas gerooid als de eerste vorst eroverheen is gegaan. Dat komt de smaak ten goede. De winterpeen herken je in de eerste plaats natuurlijk aan zijn feloranje uiterlijk en zijn stevige formaat. Het merendeel van de winterpeen van Albert Heijn komt uit de Noordoostpolder en is van bijzonder goede kwaliteit: groot en stevig. De binnenkant is meestal lichter van kleur dan de buitenkant. Oranje wortels zijn er relatief nog maar kort; de kleur ontstond door vele kruisin- gen zo'n driehonderd jaar geleden; daarvoor waren de meeste wortels wit. Winterpeen zit vol goede stoffen als ijzer, vezels en vitamines, waarvan betacaroteen, dat in het lichaam wordt omgezet in vitamine A, de belangrijkste en de bekendste is. De smaak van winterpeen is licht zoet en laat zich daarom gemakkelijk combineren met zowel zoet als hartig. Bovendien zijn er vele bereidingswijzen; koken, stoven, roerbakken, en rauw is winterpeen natuurlijk ook lekker. Vooral kinderen zijn vaak gek op de combina- tie van geraspte winterpeen met iets zoets, bijvoorbeeld kokos, rozijnen en/of een 'dressing' van een beetje sinaasappelsap. De meeste wortelsoorten schraap je schoon, maar een winterpeen kun je beter reinigen met een zacht borsteltje. Op een koele plaats kun je een winterpeen wekenlang bewaren. Hij hoeft niet in de koel- kast; een niet te warme voorraadkast of een kelder mag ook. Leg hem niet bij fruit dat veel ethyleen produceert (appels en peren), omdat hij daardoor snel oud wordt en bitter gaat smaken.

Allerhande | 2008 | | pagina 86