fruit op brood ouderwets lekker broodbeleg Er gaat niets boven een ouderwetse boterham met overheerlijke jam! Nederlands ontbijt Het voordeel van fruit Maar die suiker dan? Soorten en smaken Het woord jam verklapt direct zijn oorsprong: 'to jam' is het Engelse woord voor samenpersen. Oorspronkelijk intporteerde Nederland jam uit Engeland. In 1880 volgde echter een boy cot tegen dat land en dus moesten Nederlandse boeren zelf jam maken. Telers zochten een manier om het teveel aan fruit te conserve- ren. Ze kookten de vruchten in en voegden suiker toe voor een langere houdbaarheid. Dit gebeurde eerst alleen met aardbeien, frambozen en bosbessen, later ook met boomfruit. Nederlanders houden van oudsher van zoet op brood. Het gemiddelde ontbijt van ruim drie- kwart van de Nederlanders van 12 jaar en ouder bestaat uit een oer-Hollandse bruine boterham met kaas en een boterham met zoet. Met een kop thee. Behalve zoet beleg als hagelslag (favo- riet bij 24 procent van Nederland) of jam (lie- velingsbeleg van 7 procent), eet 29 procent van de Nederlandse bevolking graag pindakaas. Dat er in verhouding zo weinig jam wordt gegeten, is eigenlijk raar. "Want van alle denkbare soorten zoet broodbeleg is jam verreweg de beste optie, zeker als je op je gewicht wilt letten. In jam zitten minder kilocalorieen dan bijvoor- beeld in pindakaas of hagelslag. De oorzaak hiervan is simpel: jam bestaat voor minstens 50 procent uit puur fruit. En fruit bevat geen vet. Dankzij de moderne bereidingswijze blijven veel van de goede stoffen van fruit bewaard. Goed om te weten als je al een boterham met kaas op hebt. Een plak kaas (20 gram) bevat gennddeld zo'n 70 kilocalorieen en veel verzadigd vet. Reden temeer om met die tweede boterham zo min mogelijk vet binnen te krijgen! Inderdaad, in jam zit vrij veel suiker. Dat is nodig om het fruit te conserveren. Maar suiker is niet per definitie slecht. En de koolhydraten zijn zelfs een prima energiebron. Fruitsuikers zetten zich snel om in energie en zorgen dus voor een vlotte start. Alleen als je structured meer suiker eet dan je verbrandt, zet je lichaam suikers om in lichaamsvet. Maar een matig suikergebruik beinvloedt je lichaamsgewicht niet. Hoewel we onze boterham vroeger vooral met rood fruit besmeerden, zijn er inmiddels veel bijzondere jamsoorten gekomen. Van vijgen tot gember en van rozenbottel tot rabarber. En voor wie extra op de lijn wil letten, is er zelfs light jam in welke smaak dan ook! over jam die gemaakt is van sinaasappels of andere citrusvruehten. AllerHande 69

Allerhande | 2008 | | pagina 69