De beste tips voor het hele huishouden afwasmachine hoekjes en gaatjes filters roosters echt schoon Meestal valt de bron van een muf luchtje in huis makkelijk te herleiden; de vuilnisbak stinkt, de frituurpan heeft aangestaan, er is gerookt... Maar wat als je niet precies kunt achterhalen waar het vandaan komt? Check dan de plekken waar je niet direct aan denkt. Stinkende stofzuiger? Doe een speciale verfrisser of droogtrommeldoekje in de stofzak of zing wat wasmiddelpoeder op. Een afwasmachine maakt schoon, maar hij kan zelf ook vuil worden, waardoor vieze geurtjes ontstaan. Laat vaat, vuil of schoon, niet te lang in de vaatwasmachine staan. Geef de machine een lekker parfum door vaatwasblokjes te gebruiken met bijvoorbeeld citroengeur. Je kunt ook een 'deo' kopen; een speciaal geurblokje dat je in de machine hangt. Reinig het filter wekelijks en de hele machine ieder halfjaar met een vaatwasmachinereiniger of door een kopje schoonmaakazijn in het zeepbakje te gieten. Laat de machine vervolgens leeg draaien. Je hele huis van onder tot boven schoongemaakt en je ruikt toch nog 'iets'? Dan kan het geen kwaad om ook de hoekjes en gaatjes eens goed aan te pakken. Haal kastan, banken en losstaande apparaten een paar keer per jaar van hun plaats en zuig erachter. Reinig ook de achterwand van het apparaat. Neem plekken als de achterkant en onderkant van een verwarming en de plinten mee met het smalle tuitstuk van de stofzuiger. Maak met een sateprikker en/of wattiristaafje alle randjes en (schroefjgaatjes in de keul^n elk halfjaar schoon. Zonder dat je er erg in hebt, kuhnen hier vettige kookaanslag of etensrest- jes in terechtkomen die je na verloop van tijd gaat ruiken. In de naden van je (houten) vloer kan vuil van buiten blijven zitten, dus behandel die op dezelfde wijze. Het is millimeterwerk, maar wel de moeite waard! Ventilatieroosters en de afzuigkap zijn onont- beerlijk om de lucht in huis gezond te houden. Maar ze kunnen ook aardig vies worden. Sop de afzuigkap wekelijks grondig met een goede ontvetter of allesreiniger. Voor roest- vrijstaal zijn speciale reinigers te koop. De randjes maak je schoon met een satestokje of een wattenstaafje met wat onverdund afwasmiddel. Vaste roestvrijstalen filters kunnen in de afwasmachine (check voor de zekerheid de gebruiksaanwijzing), losse vervang je eens in de drie maanden. Ook ventilatieroosters kunnen dichtslibben, vooral in vochtige ruimtes. Maak ze dus regelmatig schoon met een sopje van alles reiniger en eventueel een sateprikker. Is het een rvs-rooster, dan kun je ook hiervoor een speciaal rvs-middel gebruiken. AllerHande 155

Allerhande | 2008 | | pagina 155