feiter over port Albert Heijn heeft verschillende soorten port: ruby's en tawn/s, rode en witte, met en zonder oogstjaar. Een snelcursus port. Port is allccn ccktc port als Hij uit dc Vourovallci, ecu gebied in bet noorden van Portugal, kOMt. In andere landcn worden ook versterktc wifnen gemakt, mar zc Mogen geen port kef en. Ruby of tawny? Elke portsoort is te herleiden tot een 'ruby' of een 'tawny'. Een ruby port rijpt kort op houten vaten, wordt jong gebotteld en rijpt in de fles. Hij houdt daar- door zijn robijnrode (ruby) kleur en fruitige smaak. Een tawny rijpt juist lang op houten vaten en door die rijping verliest een tawny die rode kleur en krijgt hij de bruine, tawny tint. De aroma's van rood en paars fruit veranderen in die van rozijnen, gedroogde vijg, noten en karamel. De smaak van een tawny is kruidig en zacht, en minder zoet dan een ruby. De fruitige ruby is geschikt als aperitief en de zachtere tawny past goed bij pittige kaas en desserts. Witte port: wat is dat? Deze lichtgele port wordt van witte druiven gemaakt. (Voor rode port worden blauwe druiven gebruikt.) Witte port komt lichter over en drink je gekoeld. Bijvoorbeeld als zoet aperitief, met ijsblokjes en een schijfje citroen. In Portugal is porttonic, een mix van witte port en tonic, populair. Hoe komt port aan zijn zoete smaak? Port is een versterkte wijn. Hij is zoeter en krachtiger dan 'gewone' wijnen. Als de druiven vergisten (omzetting van suiker in alcohol), voegt de portmaker extra alcohol toe. Hierdoor stopt de vergisting en blijft er veel druivensuiker achter in de wijn. Die 'restsuiker' geeft port zijn zoete smaak; de extra alcohol maakt hem krachtig. Waarom staat er vaak geen oogstjaar op? Om de gewenste smaak te bereiken worden ruby's en tawny's samengesteld uit ports van verschillende oogstjaren.Vandaar dat hierop geen oogstjaar vermeld staat. Op vintage port staat wel een jaartal, omdat die van druiven uit een uitzonderlijk goed oogstjaar wordt gemaakt. Hoe wordt vintage port gebotteld? Vintage port wordt jong gebotteld; de smaak ontwikkelt zich in de fles. Sommige zijn pas na tien jaar op dronk. Late bottled vintage (LBV) ligt langer op vat, rijpt daardoor sneller, en is dus eerder op dronk. Albert Heijn heeft ports in verschillende smaken: zacht complex, zacht, fruitig complex en fruitig. 136 AllerHande

Allerhande | 2008 | | pagina 136