ttctzuidclifkc Spamic ttuclva kceft het idcaic klimat voor dc mridarijw niet extreetw heet en vooral qeen vors>t Verschillende soorten Optimaal klimaat Tussen de oranjebloesem hangen duizenden mandarijnen, klaar om geplukt te worden. Francisco Ruiz Acevedo, landbouw- kundig ingenieur van Martinavarro. .:.tf tl dus klaar om geplukt te worden. Francisco Ruiz Acevedo, landbouwkundig ingenieur van Martinavarro, loopt trots tussen de citrusbomen door, terwijl hij de ene mandarijn na de andere proeft. 'Het klimaat in Huelva is optimaal voor de mandarijnen,' vertelt hij. 'Omdat Huelva vlak bij de kust ligt, is het er minder warm dan in Sevilla, dat circa 90 kilometer meer landinwaarts ligt. In de zomer is het hier maximaal zo'n 27 a 28 °C, in de moeilijker laat pellen dan de andere soorten, maar de smaak van deze mandarijn doet niet onder voor die van andere soorten. De clemenule is lets zoeter dan de oronule; de nadorcott, tot slot, is het meest dieporanje van kleur en erg makkelijk pelbaar. Maar elk jaar is het anders. We zijn afhankelijk van temperatuur- schommelingen, regenval et cetera. Daarom kunnen de vruchten per jaar in grootte, smaak en kleur verschillen,' aldus Carlos. winter komt de temperatuur niet beneden 1 °C. En dat is heel belangrijk, want citrus bomen houden niet van extreme hitte en zeker niet van vorst.' Op de citrusplantages groeien in totaal negen soorten mandarijnen, zodat Martinavarro zo veel mogelijk kan voldoen aan de vraag en wensen van de diverse afnemers. Albert Heijn importeert vier soorten: de oronule (in oktober), de clemenule (van november tot medio januari), de clemenvilla (van medio januari tot februari) en de nadorcott (van februari tot begin mei). Volgens Carlos Martin, verantwoordelijk binnen Martinavarro voor de leveringen aan Albert Heijn, is het moeilijk de verschillen tussen deze soorten te omschrijven. 'Over het algemeen kun je zeggen dat de clemenvilla zich iets In Huelva een klein plaatsje aan de Atlantische Oceaan - heerst complete rust op de Manzorralesplantage. Hier, in een glooiend landschap, onder de stralende zon, groeien maar liefst 200.000 citrusbomen op 280 hectare grond. De boompjes staan vol in bloei en er hangt een heerlijk zoete geur van oranjebloesem. Tussen de witte bloesem hangen miljoenen mandarijnen. Ze zijn dieporanje van kleur en De geschiedenis van Martinavarro gaat terug tot 1946, het jaar waarop twee Spaanse families de families Martinavarro en Ballester hun kennis en handel in citrusfruit besloten te verenigen. Het bedrijf telde toentertijd 250 werknemers, vandaag de dag zijn er ruim 3000 mensen werkzaam. De derde generatie is nu aan het roer, vertegenwoordigd door inmiddels drie families.

Allerhande | 2008 | | pagina 114