DE OOGSTTIJD VAN DE KONINGIN VAN DE PEREN ISAANGEBROKEN Gezonde deiicatesse Meteen eten f Dit is de oogsttijd van de doyenne du cornice, ook wel de koningin van de peren genoemd. Deze verrukkelijke handpeer is vanaf nu weer verkrijgbaar. De vrucht is een en al sap, zacht- en zoetheid, met geurig, roomwit vruchtvlees dat smelt op je tong. De schil van de doyenne du cornice is geelbruin met een zweem groen en een rode bios aan de kant waar de zon op heeft geschenen. De vrucht is vrij groot, breed en onregelmatig van vorm, in tegenstelling tot de slanke conference, die andere peer van eigen bodem die in het najaar wordt geoogst. De gezonde doyenne du cornice hebben we te danken aan de Franse tuinbouwvereniging Cornice Florticole, die het ras kweekte rond 1850 in het stadje Angers, dat ligt in het departement Maine et Loire. Sindsdien is het ras vanuit Frankrijk geexporteerd en heel geliefd geworden. Je kunt de doyenne du cornice als dessert eten of verwerken in een salade - bijvoorbeeld met blauwe kaas. Maar je kunt er ook zo uit de hand van genieten. Peren zijn doorgaans nog vrij hard als je ze koopt, maar na een dag of drie rijpen (buiten de koelkast!) zijn ze eetbaar. Schillen mag, maar is niet nodig. Zijn ze eenmaal lekker zacht, eet ze dan het liefst nog dezelfde dag op, want peren zijn vrij gevoelig voor bederf. De Hollandse doyenne du cornice van Albert Heijn komt uit West-Brabant, Zeeland en Noord-Holland, waar de peer met zorg geteeld en geoogst wordt. Het plukken gebeurt nog altijd met de hand, om de kwetsbare vrucht zo mooi mogelijk bij je op de fruitschaal te krijgen.

Allerhande | 2008 | | pagina 86