NU WORDEN DE ORANJE KANJERS UIT DEBETUWEGEOOGST Biologische teelt Stoven, roosteren, frituren Pompoenen worden al eeuwenlang verbouwd. Aangezien hun oogsttijd in het najaar valt en ze maandenlang bewaard kunnen worden, vormden ze vroeger een prima voedselbron tijdens het winterseizoen. Ook nu is de pompoen nog altijd een geliefd ingredient voor een goede, rijke maaltijd. En behalve een smakelijke vrucht is hij het symbool van het griezelfeest Halloween. Je zou het niet zeggen, maar de pompoen is familie van de komkomrnerachtigen. Die is enorm uitgebreid en omvat onder meer kalebas, courgette, meloen en natuurlijk komkommer. De pompoenen van Albert Heijn zijn van het ras Uchiki kuri en worden in de maanden Sep tember tot en met februari in de Betuwe op biologische wijze geteeld. Het is een vrucht die zich gemakkelijk zonder chemische bestrijdings- middelen laat telen, omdat hij nauwelijks ziektes kent en zelf van kleine beschadigingen kan herstellen. Van een vrij onbekend gewas is de pompoen in ons land de laatstejaren uitge- groeid tot een populaire vrucht. Het vruchtvlees van de pompoen is stevig en voedzaam. Het bevat calcium, ijzer en veel beta- caroteen, een stof die ons lichaam kan omzetten in vitamine A. Vanwege zijn voedzaamheid en zijn lekkere smaak gebruikten de indianen pompoen al als basis van soepen en groenteschotels. Op de Amerikaanse feestdag Thanksgiving wordt traditiegetrouw 'pumpkin pie' (pompoengebak) geserveerd. Maar ook in ons land verwerken we pompoen graag in taarten of soepen. Je kunt hem ook stoven, roosteren of frituren. Ontdoe de pompoen van schil, pitten en vezeldraden voor je hem bereidt. Is hij moeilijk te snijden, prik er dan een paar gaten in (tegen het ontploffen) en zet hem in de magnetron. Na twee minuten op vol vermogen en een paar minuten rusten, kun je de pompoen een stuk gemakkelijker doorsnijden.

Allerhande | 2008 | | pagina 82