gezonde keuze Wat voedingsvezels zijn Soorten vezels Vezelrijke producten De functie van vezels Meer dan brood alleen Geen granen, toch genoeg vezels Het Gezonde Keuze Kiavertje Voedingsvezel is de verzamelnaam voor verschil- lende stoffen die in de celwand van planten zitten. Ze komen dus alleen voor in plantaardige producten. De nreeste voedingsvezels zitten in onbewerkte producten. Bij de bewerking van voedingsmiddelen gaan de meeste vezels namelijk verloren. Zo worden bij het 'uitmalen' van graan tot witte (patent)bloem de zemelen en de kiem- deeltjes geheel uit het graan gezeefd. Om de werking van voedingsvezels uit te leg- gen, wordt een onderscheid gemaakt tussen fer- menteerbare en niet-fermenteerbare vezels. Beide typen vezels komen voor in vezelrijke producten. Het verschil tussen de vezels is dat fermenteerbare vezels in de dikke darm worden afgebroken, ofwel gefermenteerd door bacterien. Dit soort vezels zit in (het vruchtvlees van) groenten en fruit, noten, zaden, bonen en linzen. De niet-fermenteerbare vezels verlaten onver- teerd het lichaam. Deze zitten vooral in volkoren- producten, de schil van fruit en groenten, zaden en bruine rijst. Voor extra vezels neem i je producten uit het rechter rijtje. Vezels Meer vezels rijst zilvervliesrijst bloem volkorenbloem sinaasappelsap sinaasappel wortelsap wortel vruchtensap vruchtensap met vruchtvlees geschilde appel appel met schil pasta volkorenpasta bruinbrood volkorenbrood Bij het afbreken van fermenteerbare vezels komen stoffen vrij die de stoelgang bevorderen en die als energiebron dienen voor de bacterien en de darm- cellen. Deze bacterien zorgen ervoor dat ziekte- verwekkers geen kans krijgen en leveren daarmee een belangrijke bijdrage aan een goede weerstand. Niet-fermenteerbare voedingsvezels worden niet afgebroken door bacterien; ze verlaten het lichaam ongewijzigd. Door het eten van deze vezels heb je eerder een verzadigd gevoel, wat overgewicht tegengaat. Verder vergroten deze vezels het volu me van de darminhoud, wat de darrnen stimuleert en dus ook weer een positieve invloed heeft op een vlotte stoelgang. Slechts een op de tien Nederlanders eet vol- doende vezels! De aanbevolen dagelijkse hoeveel- heid is 30 tot 40 gram en dat halen de meeste van ons niet. Met brood eten alleen kom je er niet; je zou zo'n dertien sneetjes volkorenbrood (of tachtig sneetjes witbrood) moeten eten om aan de dagelijkse behoefte te voldoen. Je moet dus ook genoeg fruit (twee stuks) en groenten (200 gram) eten. Granen en graanproducten bevatten ook veel vezels. Maar niet iedereen kan graanproducten eten, bijvoorbeeld vanwege een glutenallergie. Gelukkig bevatten groenten en fruit ook vezels. Een graan- vrije avondmaaltijd kun je bijvoorbeeld beginnen met wat rauwe groenten zoals wortel, bleekselderij, komkommer en bloemkoolroosjes, en houmous (kikkererwtenpuree) als dip. Houmous is, net als andere bonen en ervvten, rijk aan vezels. Het hoofd- gerecht kan dan bestaan uit groenten, vlees en een paar aardappelen. Aardappelen bevatten ongeveer 3 gram vezels per ons. Als toetje kun je yoghurt met stukjes (gedroogd) fruit nemen.Je mist de granen niet en je krijgt toch genoeg vezels binnen. Kies voor volkoren- producten en Zilvervliesri/st, mar ook voor voldoende groenten en fruit, dan krijg je veel vezels. binnen. S Biologisch *'bert Hcijn Wil je zeker weten dat je een verant- woorde keuze maakt, let dan bij Albert Heijn op het Gezonde Keuze Kiavertje. Zo bevatten volkorenbrood, knackebrod en muesli met een Gezonde Keuze Kiavertje ten minste 6 gram vezels per 100 gram. Pasta, rijst, meel en bakmix met het Gezonde Keuze Kiavertje bevatten minimaal 3 gram vezels per 100 gram. Daarmee kies je zeker voor gezond. Dit artikel over vezels is het vijfde en laatste in de serie Gezonde Keuze. AllerHande 69

Allerhande | 2008 | | pagina 69