De beste tips voor het hele huishouden tapijt en vloerbedekking harde vloeren de muur stoffen meubels leren bekleding echt schoon v/pl Meer weten over specifieke vlekken van bijvoorbeeld groenten, fruit of vet? Kijk in de Vlekkenwijzer' op www.ah.nl/huishouden Aloe Vera KMMWfel Handige tip voor vlekken in je tapijt: giet er meteen een scheut koolzuurhoudend bronwater op. Het vuil bruist dan weer omhoog. Daarna flink deppen met keuken- papier of een droge microvezeldoek. Als je eten hebt gemorst, schraap dan eerst zo veel mogelijk weg. De meeste vlekken verdwijnen als je ze langdurig met warm water dept (bij bloed met koud water). Gebruik keukenpapier of een microvezeldoek. Is de vlek nog niet weg? Meng een deel wolwasmiddel met vijftien delen lauwwarm water. Breng dit aan met een micro-vezeldoek en dep na met schoon water. Voor hardnekkige vlekken zijn er ook speciale tapijtreinigers, zoals Vanish Oxi action tapijt. Harde vloeren zijn bijvoorbeeld houten vloeren, maar ook graniet en terrazzo. Ze zijn weliswaar gemakkelijker te reinigen dan tapijt, maar wel kwetsbaar. Bij houten, laminaat- en gietvloeren volstaat het om een vlek direct te verwijderen met een doekje en een sopje met allesreiniger. Gebruik geen schoonmaakazijn, bleekmiddel, ammonia of schuurmiddel. Rubberstrepen van schoenzolen of wielen kun je goed weghalen met een gummetje. Heb je een vloer van graniet, leisteen of vergelijkbaar materiaal? Dan vormen fruit- zuren het grootste gevaar. Verse vlekken van bijvoorbeeld rode wijn of vruchten dep je meteen met sterk verdunde schoonmaakazijn (een scheut op vijf liter water). Vlekken op terrazzo en granito gietvloeren haal je weg met sop van groene zeep, tenzij de fabrikant anders aangeeft. Ligt er siergrind op de vloer, schrob dan met een borsteltje en wat lauw water. De meeste vlekken op stoffen meubels ver dwijnen vanzelf als je ze langdurig dept met lauwwarm water en een schone doek. Als dat niet helpt, kun je een vlekkenmiddel voor tapijt en meubels gebruiken (bijvoorbeeld Biotex Vlekkenspray) of een deel wolwasmiddel mengen met vijftien delen lauwwarm water. Breng op met een schone doek en dep na met schoon water. Niet wrijven of boenen. Op een leren bank of stoel kun je beter geen vlekken- of schoonmaakmiddelen gebruiken, deze kunnen juist weer vlekken maken. Vetvlekken op bijvoorbeeld de rug- of arm- leuningen worden minder zichtbaar door er een laagje talkpoeder op te strooien, dat je na een paar dagen weer verwijdert met de stofzuiger. Koffie of limonade gemorst? Neem het vocht direct op met een droge doek, zodat de vlek niet dieper in het leer doordringt. Bij vlekken op het behang probeer je eerst in een onopvallend hoekje uit of het behang een vochtig doekje aankan, of zelfs een sopje van allesreiniger of afwasmiddel. Zo ja, dan kun je de muur (niet te nat) afnemen. Vingerafdrukken en vetvlekken poets je voorzichtig weg met gum. De meeste geverfde muren kun je afnemen met een vochtig microvezeldoekje, eventueel met een mengsel van een deel ammonia op tien delen water. Vlekken op witgeverfde muren dep je met een scheut bleek op een prop keukenpapier. Ook hier geldt: eerst testen! AllerHande 153

Allerhande | 2008 | | pagina 153