brieven mails Moet ik kaas in de koelkast bewaren? Is het nodig om elke dag je gezichtswashandje te verschonen in verband met vuil en bacterien? Bijna wekelijks maak ik een groentetaart, zoals prei-tomaat- paprika; spinazie-ui-brie of courgette-paprika. De taarten gaan zo'n 45 minuten in de oven. Mijn vraag is: blijft er wel iets van de vitamines in deze groenten over? J. Rienstra Hoe lang kan ik gedroog- de pasta bewaren als de verpakking open is? Als ik mijn vitrage was, komt hij altijd gekreukt uit de wasmachine. Hoe voorkom ik dit? A. Muijrers lh.nl Of schrijf een brief naar Albert Heijn, t.a.v. AllerHande, Postbus 3000, 1500 HA Zaandam. Heijn Maud Birkhoff-Bremen Het doekje elke dag wassen, is niet per se nodig. Na gebruikgoed uitspoelen met warm water en het daarna hangend laten drogen, voorkomt dat je washandje een verzamelplaats wordt van ongewenste bacterien. Gebruik voor je gezicht en voor de rest van je lichaam een apart exem- plaar. En doe dat laatste exemplaar na gebruik wel in de was. Als je last hebt van acne is hygiene, om erger te voorkomen, extra belangrijk. Gebruik dan elke dag een schoon washandje en een schone handdoek. Geef verder iedereen in het gezin een eigen exemplaar, in zijn of haar eigen kleur. Zo weten je gezinsleden pre- cies waarvoor en hoe vaak hun washand is gebruikt. Was washandjes in ieder geval na twee dagen gebruik. Jonas V. Kaas wordt (terecht) altijd in de koelkast bewaard. Dat is belangrijk om de houdbaarheid en de kwaliteit van de kaas te garanderen. Wil je 100 procent genieten van de voile smaak van kaas, dan is het verstandig om de kaas een paar uur voor consumptie al uit de koelkast te halen. Een kaas op kamer- temperatuur rijpt heel snel verder, wat de smaak enorm ten goede komt. Daarbij zal de kaas ook makkelijker te verwerken (snijden/schaven) zijn, omdat de structuur veel zachter wordt. Hetzelfde geldt voor een mooi stuk brie (of camembert). Dat wordt na een aantal uren op kamertempe- ratuur bijna vloeibaar (we zeggen dan: de kaas loopt). Pas dan zul je de smaak van de kaas volop beleven! Jazeker, de voedingswaarde van de groenten blijft zelfs goed behouden. De meeste vitamines in groenten, zoals vitamine C en foliumzuur, zijn in water oplosbare vitamines. Dat betekent dat als groenten in water gekookt worden, deze vitamines in het water oplossen. Je gooit de vitamines dan dus deels met het kookwater weg. Als je de groenten verwerkt in een taart, blijven de vitamines behouden, er wordt immers geen water afgegoten. In groenten zit vaak ook betacaroteen, de voor- loper van vitamine A. Om deze vitamine goed op te nemen is vet nodig. In een quiche zit meestal vet verwerkt (kaas, deeg, room) en daardoor is de opname van deze voedingsstof dus ook goed. Carien Holtman Een zak gedroogde pasta kun je lang bewaren, ook na openen. Ga ongeveer uit van een jaar. Blijf je altijd met kleine restjes gedroogde pasta zitten? Gebruik ze dan eens in een maaltijdsoep. Of maak een gerecht met een pastamix van alle restjes. Let dan wel even op met koken. Doe soor- ten met de langste kooktijd als eerste in het kokende water en voeg steeds op het juiste tijdstip de andere soorten toe. Vitragestof is erg kwetsbaar en kreukt daardoor snel. Je voorkomt dit door de vitrage op een lage temperatuur te was sen in een waszak of wasnet, die je van boven kunt dichtmaken. Je kunt ook een kussensloop gebruiken; bind of knoop hem dan wel dicht. Gebruik bij voorkeur een fijnwasprogramma en centrifugeer met een zo laag mogelijk toerental. Hang de vochtige vitrage direct na het wassen uit en leg er een paar handdoeken onder om de vloer te beschermen. Op de hand wassen kan ook: laat de vitrage inweken in een bad van water en (hand)wasmiddel. Na een kwartier voor- zichtig roeren en uitspoelen. Eventueel nog een tweede keer naspoelen. AllerHande 143

Allerhande | 2008 | | pagina 143