IN DE ZEEUWSE BOOMGAARDEN IS DE PLUK IN VOLLE GANG Zachtzuur en friszoet Gezonde bios De nieuwe oogst Hollandse appels geven je dat heerlijke gevoel van nazomeren. De pluk in de boomgaarden is begin September begonnen en duurt nog tot oktober. De appels die de komende maanden bij Albert Heijn in de winkel liggen, zijn kraakvers en supersappig. Oorspronkelijk komt de elstar van de Betuwe, maar is in de loop der tijd over het hele land verspreid. Albert Heijn haalt de elstarappels voornamelijk uit Zeeland, waar het kli- maat milder is en het gemiddelde aantal zonuren groter dan in de rest van ons land. Zo krijgen de appels hun mooie rode en goudgele schil. Het is trouwens niet alleen de zon die de appels zo lekker maakt. De voile, frisse smaak ontstaatln de koele najaarsnachten, als de appels aan het afrijpen zijn. Elk ras heeft specifieke kenmerken. De jonagold is mild van smaak en zeer sappig, de golden delicious is zalig zoet, de cox orange heeft zacht vruchtvlees en is heel aromatisch. En dan is er nog de elstar, de populairste soort van ons land. Deze stevige, geelgroene appel heeft een rode bios, roomwit, sappig vruchtvlees en een zoet- zure smaak. Hij is heerlijk om zo uit de hand te eten, doet het goed in fruit- en groentesalades en is in gebakken plakjes ook erg lekker bij een karbonade. Wil je de elstars en de andere Hollandse appel- soorten na aankoop fris en sappig houden? Leg ze dan niet op de fruitschaal in de huis- kamer, want dan worden ze, door de hoge temperatuur en de lage luchtvochtigheid, snel overrijp. Beter is het om ze in de groentelade in de koelkast te bewaren. Zo blijven ze zeker 10 dagen vers. Van appels kun je trouwens lekker dooreten, want ze bevatten heel weinig calorie- en. De vitamine C, kalk, ijzer, mineralen en vele vezelstoffen in appels maken ze ook nog eens tot een verantwoord tussendoortje.

Allerhande | 2008 | | pagina 98