Joey (6) lijdt aan lactose-intolerantie. Zijn moeder Debby Koolschijn-Pronk (31) moet daarom goed opletten wat ze op tafel zet. Heel soms gaat het toch nog mis: 'Een koekje ruilen op school gaat soms zonder erbij na te denkenl' Lactose en lactase Zeldzaam in Nederland Brief voor de klasgenoten Zelfs geen tandpasta Taboe op toetjes acaromsaus uit een pakje, dat kan niet' 'Toen Joey acht maanden was, nauwelijks groeide, veel last had van zijn buik en nog steeds niet kon kruipen en zitten, zei de kinderarts dat we misschien sojanielk moesten proberen. Binnen twee dagen had ik een ander kind. Als Joey iets eet waar lactose in zit, krijgt hij last van zijn maag en zijn darmen. Dat gebeurt niet direct, maar ongeveer achtenveertig uur later.' Lactose of melksuiker is een koolhydraat dat in melk en melkproducten zit. Om lactose te verteren, heb je het enzym lactase nodig, dat in de dunnedarmwand wordt aangemaakt. Gebeurt dat niet, dan kun je de lactose niet goed verteren, met kans op buikpijn, kramp, misselijkheid en diarree. Lactose-intolerantie komt in Noordwest-Europa veel minder vaak voor dan in de rest van de wereld. In slechts 2 procent van de gevallen is lactose-intolerantie aangeboren, maar de meeste mensen krijgen er pas last van als ze volwassen zijn. In Nederland heeft circa 15 procent van de veertig- plussers moeite met het verteren van lactose, maar dat leidt niet bij iedereen tot problemen. Debby: 'Lactose-intolerantie komt dus meestal voor bij ouderen en als kinderen het hebben, groeien ze er meestal overheen. Joey is nu zes en wij denken dat het niet meer overgaat. Zelf ben ik er helemaal aan gewend, maar voor andere mensen is het soms lastig om er rekening mee te houden. Met traktaties op school bijvoorbeeld. De kinderen uit de klas van Joey krijgen aan het begin van het schooljaar een brief mee naar huis waarin wordt uitgelegd wat hij wel en niet mag hebben en de juffen weten het ook. Het is nog maar een keer fout gegaan.Toen was er een invaljuf en werd er beschuit met muisjes uitgedeeld. Beschuit mag, en muisjes ook, maar er zat boter op en daar wordt Joey ziek van. Ook op feestjes gaat het soms mis. Voor andere ouders is het moeilijk om overal reke ning mee te houden. Neem patatjes en kippen- pootjes, die zijn altijd goed, maar aardappel- kroketjes mogen dan weer niet.' Debby: 'Helaas zit lactose dus in heel veel dingen. Niet alleen in alle melk- en zuivelproducten, maar ook in brood, chocolade, koekjes, gebak, potjes saus, koekjes, waterijsjes en zelfs in tandpasta!' In veel kant-en-klaarproducten komt lactose voor. Bij het Voedingscentrunt kun je een merkartike- lenlijst aanvragen, waarin staat wat je wel en niet kunt eten bij lactose-intolerantie. Elk jaar wordt er een nieuwe gedrukt, want soms verandert de samenstelling van een product en dan past het niet meer in een lactosevrij dieet. 'Joey krijgt nu de leeftijd waarop hij dingen gaat uitproberen. Een koekje op school ruilen, ziet 86 AlleriHande

Allerhande | 2008 | | pagina 86