wat is bio? Koop je biologisch, dan kies je voor pure smaak en eerlijke teelt. Bovendien is het goed voor het milieu en voor dieren. AllerHande zet de belangrijkste vragen en antwoorden over biologische producten voor je op een rij. Bij biologisch wordt geen gebruik 1 gemaakt van kunstmest of 2 chemisch-synthetische bestrijdings- o middelen 1 Dieren in de biologische g veeteelt hebben een beter leven Biologische producten hebben veel smaak Biologisch is meestal iets duurder Voor elk product een biologisch alternatief 5 Biologische producten groeien en rijpen in een 9 natuurlijk tempo, zonder gebruik van kunst- mest of chemisch-synthetische bestrijdings- U middelen. Planten krijgen daardoor de tijd en de ruimte om te groeien en volwassen te worden. Om schadelijke insecten te bestrijden, worden bijvoorbeeld natuurlijke bestrijdings- 2 middelen als zwavel en zeep ingezet. 0 z LU J Dieren die op biologische wijze worden ge- houden hebben meer bewegingsruimte, zowel binnen als buiten, dan dieren in de reguliere 2 veeteelt. Biologische varkens en kippen heb- 3 ben drie keer meer ruimte dan hun soortge- e noten in de reguliere veehouderij. Daardoor g hebben ze meer mogelijkheden zich natuurlijk o te gedragen. Biologische varkens liggen op een strobed en krijgen alleen biologisch voer. Er is beschutting in de hokken en de biggen blijven langer bij de zeug. Biologische runde- ren ondergaan geen onnatuurlijke ingrepen en krijgen alleen biologisch voer. Biologische gewassen krijgen meer tijd om te groeien en te rijpen. En in debiologische veeteelt hebben dieren meer leefruimte en een langere leefcyclus. Daardoor heeft de smaak genoeg tijd gehad om zich te ontwikkelen. Biologische producten bevatten nooit kunstmatige geur-, kleur- en smaakstoffen of conserveermiddelen. Vanwege de pure smaak eten veel mensen liever biologische producten dan reguliere producten. Niet voor niets zijn ook in de top- restaurants biologische producten in opmars. Omdat de biologische landbouw arbeidsinten- siever is dan de reguliere landbouw, zijn biologi sche producten meestal iets duurder. De akker- bouw is ook veel afhankelijker van de grillen van de natuur en dat rnaakt de producten kwetsbaar. De biologische boer moet dus meer inves- teren en heeft vaak een lagere opbrengst per hectare - en dat heeft weer gevolgen voor de prijs. Ook de biologische veehouderij heeft te maken met meerkosten, onder meer door de extra leefruimte van de dieren. De klant betaalt uiteindelijk iets meer voor biologische produc ten, maar draagt daarmee wel bij aan een scho- ner milieu en een verhoogd dierenwelzijn. Albert Heijn introduceert steeds meer biolo gische alternatieven. Van de meeste dagelijkse boodschappen is inmiddels een biologische variant verkrijgbaar, met name aardappelen, groente en fruit, en verder zuivel, brood, kip en vlees. Populaire biologische producten zijn bijvoorbeeld bananen, tomaten, aardappelen, melk, yoghurt, kipfilet en gehakt. En daarnaast AllerHande 81

Allerhande | 2008 | | pagina 81