gezonde keuze Meer dan 30 kilo suiker per persoon Loze energie Probeer andere koolhydraten Dipje volgt op kickje Slimme smaakversterker Niet hyper door suiker Vervangend zoet frczonde Keuze: buontfes, yogkurtdrink en kwark zonder toevoeqde suiker 'Kwank Het Gezonde Keuze Klavertje Per persoon gebruiken we ongeveer 32 kilo suiker per jaar. Leen je een kopje suiker bij de buren, dan is de kans groot dat je witte kristalsuiker krijgt. Dat is geraffineerde, dus bewerkte suiker, die ontdaan is van andere bestanddelen en zijn bijsmaakje, waardoor er pure, helderwitte suiker overblijft. Andere namen voor geraffineerde suiker zijn sacharose en sucrose. Daarnaast bestaan er ook glucose, ook wel dextrose of druivensuiker genoemd, en fructose, een natuurlijke vruchtensuiker in fruit en groente. Er zijn dus verschillende soorten suiker en de ene is de andere niet. Wel kun je over het algemeen zeggen dat geraffineerde suiker minder goed voor je is. Suiker levert loze energie, omdat de calorieen geen waardevolle voedingsstoffen bevatten. Elke gram kristalsuiker levert 4 calorieen. Een teveel aan suikercalorieen wordt door het lichaam omgezet in lichaamsvet. Dus alleen als je te veel suiker eet, bijvoorbeeld door te snoepen, leidt dit tot overgewicht. Suiker is een koolhydraat. Het lichaam heeft elke dag koolhydraten nodig, want die vormen een belangrijke energieleverancier voor spieren en hersenen. Iemand met een gezond eetpatroon haalt tussen de 40 en 70 procent van zijn dagelijkse energie uit koolhydraten. Zetmeel uit aardappelen en brood, en fructose uit fruit zijn ook kool hydraten. Die laatste zijn verstandigere keuzes, omdat er voedingsstoffen in zitten, zoals vezels, vitamines en mineralen. Suiker uit producten als honing en schenk- stroop wordt gemakkelijk opgenomen in het bloed. Dat zorgt voor een snelle stijging van de bloedsuikerspiegel. Dat geeft een kick, niaar helaas niet voor lang. De kick wordt een dip. Samengestelde koolhydraten in een snee vol- korenbrood of een portie groente worden langzamer afgebroken, komen gelijkmatiger in het bloed terecht en geven langer energie. Die vormen dus een beter alternatief. Suiker is een stiekeme verleider; hij wordt aan veel producten toegevoegd om ze nog lekkerder te maken, zelfs waar je het niet verwacht. Suikers 'beste' eigenschap is dan ook dat hij de natuurlijke smaakeigenschappen van andere ingredienten versterkt.Voorbeeld: voeg een theelepeltje suiker toe aan een zelfgemaakte tomatensaus en zie... Hij haalt de smaak van de tomaat naar boven. Veel mensen denken dat suiker leidt tot hyper- activiteit of vermoeidheid. Uit wetenschappelijk onderzoek blijkt dat suiker daar niet de oorzaak van Ls. Overmatig gebruik van suiker kan wel buik- klachten veroorzaken. Druk of hangerig gedrag van kinderen na het eten van veel suiker zou dan dus kunnen komen doordat ze zich niet lekker voelen. Suiker wordt in allerlei (light)producten vervangen door zoetstoffen zoals aspartaam, acesulfaam-K, cyclamaat en sacharine. Deze intensieve zoetstoffen verschillen in smaak en zoetkracht en zijn gemid- deld vijftig tot vijfhonderd keer zoeter dan suiker. Je hebt er dus maar heel weinig van nodig. noNpz Wil je zeker weten dat je een verantwoorde keuze maakt, let dan bij Albert Heijn op het Gezonde Keuze Klavertje. Alleen producten die suikers bevatten die van nature al aanwezig zijn (dus geen toegevoegde suikers), krijgen dit logo. Wat zuivel betreft, zijn bijvoorbeeld de vruchtenyoghurt, smulkwark en zuiveldrank zonder vet van het eigen merk goede keuzes. Ook de verse, geconserveerde, gedroogde en diepgevroren groenten met het Gezonde Keuze Klavertje voldoen aan de norm. Dit artikel over suiker is het vierde in de serie Gezonde Keuze. In het volgende nummer: vezels. AllerHande 65

Allerhande | 2008 | | pagina 65