Je proeft echt een voile aardappelsmaak. Ook als jeer puree van maakt. Probeer mijn recept maar eens!' onze bioleveranciers Wie? Cees van Woerden Waar? Biddinghuizen Wat? Biologische aardappelen Milieuvriendelijke technieken Nieuwe knollen 'Als biologische boer kun je nauwelijks bij- sturen. De uitdaging is daarom altijd extra alert te blijven op onkruid en ziekten,' zegt Cees van Woerden van aardappelbedrijf De Omslag in Biddinghuizen. De naam van het bedrijf verwijst naar het 'omslaan' van enorme hoeveelheden aardappelen, maar ook naar de omslag in het denken. In 1992 stapte Cees namelijk als een van de eerste aardappelboeren over van reguliere teelt naar biologische. De aardappelplanten van De Omslag groei- en op natuurlijke wijze, zonder kunstmest of bestrijdingsmiddelen. Dat betekent veel onkruid. Een gps-gestuurde tractor poot de aardappelen in strakke lijnen, zodat er beter geschoffeld kan worden. 'Bioboeren zijn veel verder met dit soort milieuvrien delijke technieken.' 'Om de grond vruchtbaar en gezond te houden hanteren we een rotatiesysteem: het eerste jaar aardappelen, het tweede jaar luzerne, een eiwitrijke plant die lijkt op klaver, als veevoer, daarna winterpeen, vervolgens ui, en het vijfde jaar weer aardappelen. Door zo'n gevarieerde bebouwing ontstaat een gezonde bodem met een goede structuur.' In april worden de pootaardappelen, de moederknollen, geplant. In mei en juni komt de plant boven de grond. Maar waar het om draait zijn de nieuwe knollen die in de grond aan de moederknol groeien. Eind juni wordt het loof weggebrand, om de verspreiding van ziekten te voorkomen. De nieuwe aardappelen blijven nog een maand in de grond, zodat de schil harder wordt en nteer bescherming biedt bij het rooien. Dat gebeurt eind augustus. De aardappelen worden op maat gesorteerd, gewassen en voor Albert Heijn verpakt. J jam

Allerhande | 2008 | | pagina 33