UITYERSEKE WORDEN WEER VOLOP ZILTE ZEEVRUCHTEN AANGEVOERD! De schoonmaak Lang genieten van Zeelands trots Je waant je aan de Zeeuwse kust als je de ver- pakking opent: die zilte geur van mosselen uit de Hollandse zeeen. Het seizoen start al eind juli, maar de mosselen zijn op hun lekkerst in het najaar. Mosselen worden gekweekt uit mossel- zaad. Deze kleine mosseltjes zijn 1-2 centimeter groot en worden in het voor- en najaar opgevist in diepere wateren. Vervolgens worden ze in de Waddenzee of de Zeeuwse Oosterschelde op de zeebodem uitgezaaid op speciale percelen. Daar doen ze zich tegoed aan planktonalgen die door de wisselende getijden regelmatig langsstromen. Na circa twee jaar zijn de schelpen 6-7 cm groot en zijn de mosselen volgroeid en rijk van smaak. De verse mosselen bij Albert Heijn zijn zandvrij en gemakkelijk te bereiden. Spoel ze af onder koud stromend water en boen eventuele vuile pantsers schoon. Kapotte schelpen gooi je weg. Openstaande mosselen hoef je niet direct weg te gooien. Wei moet je ze goed controleren. Houd hiervoor de mosselen met de bolle kant onder een koude waterstraal en geef een tik tegen de schelp. Sluit de mossel zich, dan is hij nog vers en geschikt voor consumptie. Mosselen die niet dichtgaan, zijn niet veilig om te eten en moet je dus weggooien. Leg verse mosselen op de koelste plek in de koelkast. Dat is het dichtst bij het vriesvak of, in koelkasten zonder vriesvak, achterin waar het koelelement zit. Bij een temperatuur van maxi- maal 7 °C kun je ze tot de houdbaarheidsdatum goed houden. Bewaar ze in de lekvrije verpak- king. Gekookte mosselen kun je 1-2 dagen in de koelkast bewaren en in de diepvries 3 maanden. Aan te raden is het om de mosselen op de dag van bereiding te kopen, want dan zijn ze natuur- lijk het allerlekkerst. Nog tot half april kun je genieten van dagverse mosselen uit Zeeland.

Allerhande | 2008 | | pagina 100