Authentieke en pure kippensoep van Nanny ten Brink-de Lieme Joodse kippensoep Nanny ten Brink-de Lieme (78) schrijft al sinds de jaren zestig een column over culinaire tradities in een Joods blad. Haar recepten en herinneringen aan de joods-Nederlandse keuken van voor de Tweede Wereldoorlog heeft ze gebundeld in Mijn joodse keuken. Soep met minimale toevoegingen Zuur, uien en mierikswortel Heldere soep zonder laagje vet! Joodse penicilline VOORGERECHT - 8 PERSONEN - 1 UUR EN 15 MIN. S 3Breng de kippenbout, de eventuele foelie, de saffraan, 1 takje peterselie en de wortel- tjes met 2 liter water en zout en peper naar smaak aan de kook. Schuim het goed af en laat de bouillon ongeveer45 minuten trekken. Haal na die tijd de kippenbouten, de worteltjes en de kruiden uit de bouillon. De wortels en kruiden geven de soep smaak, maar worden in dit recept niet meer gebruikt. Schep het vet van de bouillon. 1 kg kippenbouten (evt. 1 stukje foelie) 3-4 draadjes saffraan 3 takjes peterselie (zakje 30 g) 3-4 worteltjes, gewassen 50 g bloemkool, in stukjes gesneden 1/2 prei, in ringen gesneden 1 wortel, in stukjes gesneden 200 g kippenlevertjes 50 g krul vermicelli fijn (pak 250 g) 'Mijn kippensoep smaakt naar kip. Ik gebruik dan ook zo min mogelijk sterke smaak- makers. Foelie hoort traditioneel bij kippen soep. Zelf hou ik er niet van, vandaar dat ik de foelie in mijn recept tussen haakjes zet. De saffraan geeff de soep meer kleur.' 'Volgens traditie eet je eerst de soep en laat je de kippenlever liggen. Die eet je daarna op, samen met zuur, uien en eventueel mierikswortel.' 'De lever en de vermicelli kook ik apart in zout water of bouillon. Zo blijft de soep helder. De vetlaag kun je er met een lepel vanaf scheppen, maar je kunt de soep ook laten afkoelen. Het vet wordt dan harder en is dan gemakkelijker te verwijderen.' 'Gekscherend wordt kippensoep wel 'joodse penicilline' genoemd. Ik denk dat het op een andere manier werkzaam is: als je verkouden bent, hebben de dampen van de hete soep een verlichtend effect op de slijmvliezen. Wel neem ik soms de kippensoep mee op ziekenbezoek en ik heb altijd een voorraad in de vriezer.'

Allerhande | 2008 | | pagina 98