Geschiedenis onze leveran to ale een avocado donkerbruin tot zwart is>, Heeft hi/ die lekker rowiige ewiaak er eubetantie waar de vruckt bekend ow\ eta at Badje van hars Spaanse veroveraars waren de eerste W Europeanen die kennismaakten met de avocado. Ze leerden de vrucht kennen van de Azteken en noemden hem 'Abogado' omdat ze de Azteekse benaming 'Ahuactl' boter uit het bos) niet konden uitspreken. ,1 Van groen naar donkerbruin en zwart Na de pluk worden de vruchten naar het pakstation vervoerd. Dij binnenkomst worden ze gecontroleerd op onefFenheden, zwarte plekjes en butsen. De goedgekeurde vruchten gaan in een badje van vloeibaar hars om de kans op beschadigingen te minimaliseren. En dan volgt weer een inspectieronde. Is de schil moot gaaf en glanzend? Is de hele vrucht goed van een laagje hars voorzien? Om er helemaal zeker van te zijn dat alle avocado's uit deze pluk ongeveer even snel rijp zijn, worden ze gecontroleerd op olie- gehalte en kleur voordat ze in de verpakking gaan. Daardoor kan het niet gebeuren dat in een verpakking een rijpe naast een onrijpe vrucht terechtkomt. Maar voorlopig is rijpen nog niet aan de orde. De Hass wordt gekoeld en bij een temperatuur van 5 °C vanuit Zuid-Afrika naar Nederland verscheept en hier onrijp opgeslagen. Want hier, dicht bij huis in de opslag, rijpt de avocado verder door. Zodat deze unieke vrucht met zijn bijzondere smaak en talloze gezonde eigenschappen eetbaar of op z'n minst bijna eetbaar is op het moment dat hij uiteindelijk in de schappen ligt. Je vraagt je misschien af waarorn een Hass- avocado uiteindelijk niet groen, maar donker bruin tot zwart in de winkel ligt. Dat komt door het natuurlijke rijpingsproces bij de Nederlandse leverancier. Een groene avocado is nog niet rijp genoeg om in een gerecht te verwerken. Pas als hij donkerbruin tot zwart is, heeft hij die lekker ronrige smaak en substantie waar de avocado bekend om staat. In dat geval laat ook het vruchtvlees gemak- kelijk los van de schil als je de vrucht gehal- veerd hebt, en kun je de pit er zonder moeite uitwippen met een lepel. Soms kan het handig zijn om een avocado te kiezen die op het randje van eetbaar is, bijvoorbeeld als je hem pas een dag of twee later wilt verwerken. Kies dan een Hass-avocado die nog enigszins hard aanvoelt. Overigens kun je een avocado door zijn unieke karakter zowel in zoete als in hartige gerechten gebruiken.

Allerhande | 2008 | | pagina 93