gezonde keuze Onverzadigde vetten Verzadigde vetten Gewichtstoename fa 9I«> Transvetten Een ezelsbruggetje om te onthouden welke vetten goed of slecht zijn: Verzadigd vet Verkeerd, Onverzadigd vet Oke. Albert Heijn het Gezonde Keuze Klavertje Mits je ze met mate eet, zijn onverzadig de vetten gezond, omdat ze een positieve invloed hebben op het 'slechte' cholesterol- gehalte. Onverzadigde vetten zitten onder meer in plantaardige olien zoals olijfblie. Ook vette vis is goed voor je. Denk aan haring en zalm.Visvet bevat namelijk veel zogeheten goede omega 3-vetzuren, van het onverzadig de soort. Omega 3-vetzuren hebben mogelijk een positief effect op het 'slechte' cholesterol- gehalte. Verzadigde vetten zijn over het algemeen minder goed voor je. Deze vetten zitten onder andere in vet vlees (bijvoorbeeld half-onr-half gehakt), roomboter en kaas. Ze vergroten de kans op een hoog cholesterol- Je kunt van te veel calorieen aankomen. Om niet aan te komen, moet je alle calorieen verbruiken die je binnen- krijgt. Of ze nu van een hamburger of een bord volkorenpasta komen. Veel beweging is dus goed, daarnaast blijft het verstandig om op te letten of de vetten onverzadigd of verzadigd zijn. Want ook als je niet op de lijn hoeft te letten, is een teveel aan verzadigd vet niet goed voor je. frituur 4 Gezonde Keuze: frituur- en olijfolie, varkenshaas met weinig verzadigd vet. gehalte in je bloed, waardoor de kans op hart- en vaatziekten toeneemt.Varkensvlees staat bekend als vet. Maar het hangt ervan af wat je van het varken eet. AH Ribkarbonade en AH Varkenshaas bevatten bijvoorbeeld minder dan 4 gram verzadigd vet per 100 gram en zijn dus een gezonde keuze. Daarom zijn deze producten bekroond met het Gezonde Keuze Klavertje. Andere stukken van het varken zijn vetter, je kunt daar beter minder van eten. Transvetzuren ontstaan bij het harden van plant aardige olien. Dit gebeurt bij de fabricage Albert Heijn heeft een groot assorti- ment producten met het Gezonde Keuze Klavertje. Dit logo staat voor een laag gehalte verzadigd vet, suiker of zout, of een hoog gehalte aan voedingsvezels. De maximale hoeveel- heid verzadigd vet die een product mag bevatten om het Gezonde Keuze Klavertje te krijgen, verschilt per productcategorie. Zo prijkt op de vloeibare variant van AH Bakken braden wel binnenkort een Gezonde Keuze Klavertje, maar zal de vaste soort het nooit krijgen omdat het vetgehalte boven de norm uitkomt. Producten met het Gezonde Keuze Klavertje op de verpakking passen in een gezond voedingspatroon. van margarine, koek, gebak en zoutjes en bij het frituren in bepaalde soorten frituurvet. Ook transvetten verhogen het slechte choles- terolgehalte in het bloed. Albert Heijn is de enige supermarkt die de hoeveelheid trans- vet op eigen merk-verpakkingen vermeldt. En omdat ze dus niet zo gezond zijn, is de hoeveelheid transvetten in alle eigen merk- producten van Albert Heijn met plantaardige vetten teruggebracht tot maxhnaal 1 procent. Dit artikel over vet is het derde in de serie Gezonde Keuze. In het volgende nummer: suiker.

Allerhande | 2008 | | pagina 65