brieven mails Hoe bewaar ik pijnboompitten het best en hoe lang blijven ze goed? Hoe kan ik flesjes bessensap bewaren: in de koelkast of in een keukenkastje? Mijn kinderen vinden de korst van kaas zo lekker. Kunnen ze die gewoon opeten? Een halfjaar geleden hebben wij ons huis, uit 1906 verbouwd. Sindsdien hebben we veel last van stof. Hoe komen we hier vanaf? Verkoopt Albert Heijn pH-neutrale en zeepvrije producten? Mijn zoontje verdraagt niets anders. Of schrijf een brief naar Albert Heijn, t.a.v. AllerHande, Postbus 3000, 1500 HA Zaandam. Heijn Rianne van der Lee Ja en nee. Of de korst eetbaar is, hangt namelijk af van de soort kaas. Zo krijgen boerenkazen en harde en snijdbare kazen op de boerderij of in de fabriek een beschermlaagje (coating) dat bijvoorbeeld uit plastic of paraffine bestaat. Daardoor verliezen kazen minder vocht en het voor- komt schimmelvorming. Bij harde kazen kun je de korst er beter afsnijden voordat je de kaas eet. Maar er zijn ook eetbare korsten. Die zie je vaak bij zachte kazen zoals brie. Bij deze kazen bestaat de korst meestal uit schimmelculturen, waardoor de smaak zich in de korst het sterkst heeft ontwikkeld. Het maakt de kaas extra lekker, dus bij zachte kazen is het juist aan te raden om de korst wel te eten! Mevrouw Dijkstra Fijn bouwstof blijft nog twee tot drie maanden hangen. Door afstoffen met een droge doek verplaats je het stof alleen maar en ook je stofzuiger blaast een deel uit. Verwijder stof op de meubels daarom met een vochtig doekje dat je regelmatig uitspoelt in een emmer schoon water. Ververs het doekje als het smoezelig wordt, anders smeer je het stof weer uit. Gebruik voor de vloer een droge microvezel vloerwisser: het stof blijft goed in de vezeltjes hangen en komt niet meer in de lucht terecht. Jeannette Popma Pijnboompitten kun je het best goed afgesloten bewaren op een donkere plek. De koelkast is geen goede plek, een keuken- of voorraadkast is dat wel. Bewaar pijnboompitten bij voorkeur niet te lang. Na opening van de verpakking zijn de pitjes nog drie maanden te gebruiken. Pijnboompitten bevatten namelijk veel vet - bij Albert Heijn zo'n 55% per 100 gram pitten - dat ze na een tijdje in de open lucht gaan afscheiden. Daardoor worden ze op den duur minder lekker. Mirjam Stoffelen Bewaar geopende flesjes in de koelkast. Aan de meeste bessensappen wordt namelijk geen suiker toegevoegd, terwijl suiker er juist voor zorgt dat producten langer houdbaar blijven. Maar ook door de conserverende werking van de koelkast blijven de sappen enkele dagen goed. Ongeopende flesjes bewaar je op een donkere, bij voorkeur koele plaats buiten de koelkast. Elisabeth Verlaat Albert Heijn verkoopt verschillende pH-neutrale en zeepvrije producten. Van het merk Neutral is er bijvoorbeeld was- en afwasmiddel. Deze bevatten geen parfum en kleurstoffen en zijn dus zacht voor de huid. Van hetzelfde merk ligt er ook douchegel in het schap. Van het merk Edet zijn er pH-neutrale vochtige toiletdoekjes, voor extra frisheid zonder irritatie. AllerHande 141

Allerhande | 2008 | | pagina 141