S anders eten Cynthia Grasman-Slot Eten over de grens Soja-allergie en Albert Heijn al tien keer gekocht, toch moet je elke keer weer het etiket lezen.' Maar al dat zoeken heeft ook een voordeel: 'Daardoor heb ik nu na jaren een merk hagelslag en een chocoladereep gevonden die ik mag eten! En een kruidenmix zonder soja, zodat we eindelijk weer eens nasi kunnen maken.' Ook Manfred, de man van Cynthia, heeft 'de lijsf inmid- dels aardig in zijn hoofd. 'Hij weet precies wat hij wel en niet in huis moet halen en heeft zich vol- ledig aan mijn eetpatroon aangepast. Maar als ik niet thuis ben, gaat hij wel eens bij zijn moeder eten. Dan krijgt hij allemaal lekkere dingen die wij thuis nooit maken.' Door haar werk als verpleegkundige en case- manager dementie komt Cynthia veel bij vooral oudere - nrensen thuis. 'Die bieden me graag een koekje aan en begrijpen dan niet waarorn ik er geen wil. Maar ik kan moeilijk elke keer om de verpak- king vragen!' Ook op vakantie is een voedselaller- gie lastig. 'We zoeken onze bestemming er op uit, kiezen voor een land waar soja niet al te populair is. Van tevoren kijken we naar de nationale recepten. Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, Engeland en Griekenland komen als beste uit de bus. In de win- kels blijft het opletten, omdat ze niet zo zorgvuldig met etikettering zijn. In restaurants is het altijd eten op de gok. Maar ik heb het onder controle; in al die jaren heb ik er een soort radar voor ontwikkeld.' Veel mensen hebben last van een voedselaller- gie. En het kan zo zijn dat je hiermee rekening moet houden bij het boodschappen doen, voor jezelf, je kinderen of je gasten. Albert Heijn helpt je hierbij door op verpakkingen van Albert Heijn eigen merk-producten allergie- informatie te geven. Zo wordt ook aangegeven of een eigen merk-product soja bevat. Via het Voedingscentrum (www.voedingscen- trum.nl) kun je een merkartikelenlijst bestellen waarop je kunt aangeven waarvoor je allergisch bent. 150 gram 0

Allerhande | 2008 | | pagina 123