Soja wordt in heel veel producten verwerkt en is in principe een gezond natuurproduct. Toch kan niet iedereen het verdragen. Cynthia Grasman-Slot (27) is allergisch voor het eiwit in soja en heeft haar voedingspatroon drastisch moeten aanpassen. 'Als ik bij vrienden ga barbecuen, neem ik zelfs mijn eigen eten en rooster mee.' Afweerstoffen leiden tot klachten Ingrijpende gevolgen 'Heel gezond, maar niet voor mij' 'Eindelijk weer nasi maken' *ik heb een rt radar voor soia ontwikkeld' 122 AllerHande Soja behoort tot de familie van de peulvruchten. De zaden ofwel de sojabonen zijn het eetbare deel van de plant. Ze zijn rijk aan eiwitten en daardoor een belangrijke voedingsbron. Maar juist die eiwitten in soja kan niet iedereen verdragen. Zo'n 1 procent van de Nederlandse bevolking heeft soja-allergie. Dat is lastig, want soja wordt verwerkt in veel pro ducten, van bouillon en chocolade tot sauzen en vleeswaren. Sojameel wordt vaak toegevoegd aan brood, gebak en koekjes. Sojawrongel, ofwel tofu, wordt veel gebruikt in de Aziatische keuken en is de basis voor sojasaus. Ook ijs, chips, dressings, soepen en kant-en-klaarmaaltijden kunnen soja bevatten. Soja-allergie wordt dus veroorzaakt door eiwitten in zaden, met name door 'opslageiwitten'. Die die- nen als materiaalleverancier tijdens de groei van de plant. Mensen die hier allergisch voor zijn, reageren op deze eiwitten door het maken van afweerstoffen, en dat kan leiden tot lichamelijke klachten als jeuk, zwelling van mond en keel, misselijkheid, darm- krampen, diarree en problemen met de ademhaling. Ook kunnen levensbedreigende reaches ontstaan, zoals kortademigheid of een plotselinge daling van de bloeddruk, ofwel een anafylactische shock. Cynthia Grasman-Slot ontdekte op haar achttien- de dat ze allergisch is voor soja. 'Dat kwam naar voren uit een bloedonderzoek,'vertelt ze.'In eerste instantie was ik blij, want het verklaarde waarom ik altijd zo ziek werd van bijvoorbeeld barbecue- gerechten en nasi. Ik moest dan overgeven, mijn lippen zwollen op, ik had het benauwd en kreeg krampen in m'n armen en borstkas. Nu wist ik eindelijk waardoor het kwam. Aan de andere kant had het ingrijpende gevolgen voor mijn voedings patroon. Daar heb ik lang aan moeten wennen. In het begin was het erg frustrerend: alles wat ik lekker vond, mocht ik niet meer. Chocola bijvoorbeeld, daar was ik dol op. Of foeyonghai: zalig.' Cynthia: 'Ik ben in negen jaar tijd heel anders gaan eten. In die periode is de etikettering van producten een stuk beter geworden. Gelukkig maar, want soja wordt steeds vaker gebruikt, aangezien het eigenlijk een heel gezond natuurproduct is. Behalve voor mij dus. Aziatisch eten is er voor mij niet bij, want die keuken werkt ontzettend veel met ketjap, ofwel sojasaus. Als ik bij vrienden ga barbecuen, neem ik niet alleen mijn eigen sojavrije kippenpootje, karbonade of bieflapje mee, maar ook mijn eigen marinade van olijfolie en tuinkruiden. Orn kruis- besmetting te voorkomen neem ik zelfs mijn eigen barbecuerooster mee.' Het Voedingscentrum heeft een lijst met sojavrije producten opgesteld, waardoor het boodschappen doen makkelijker is geworden, zegt Cynthia. 'Maar het blijft opletten, want er verandert regelmatig iets in de samenstellmg. Ook al heb je een product

Allerhande | 2008 | | pagina 122