IN SEPTEMBER START HET SEIZOEN VAN DE HOLLANDSEGARNAAL Van Hollandse bodem Voile smaak Klaar voor gebruik Hollandse garnalen zijn klein en delicaat en hebben een meer uitgesproken en verfijnde smaak dan hun roze soortgenoten. Ze doen het geweldig in allerlei salades, in sauzen en in voorgerechtjes zoals de befaamde garnalencocktail. Op 1 September start officieel het gamalenseizoen: dan smaken de verse Hollandse garnalen op z'n lekkerst. De zee is rijk aan garnalen. De wijfjes leggen twee tot drie keer per jaar eitjes, soms wel 25.000 per keer. In de havens van Harlingen, Lauwersoog, Den Oever en Goedereede worden dagelijks duizenden kilo's verhandeld. In Nederland zijn ongeveer twee- honderd vissers die voor de toevoer van Hollandse garnalen zorgen. In speciale garnalenkotters met netten met rubberen klossen die over de bodem slepen, bevissen ze de bodems van de Waddenzee en de Zeeuwse wateren. Hollandse garnalen worden het hele jaar door gevangen, maar in deze tijd vissen ze dicht bij de kust, waar de zon de zee op temperatuur heeft gebracht. Dat proef je: de gamaal is dik en vol van smaak. In de wintermaanden gaan de vissers verder de zee op, naar de gebieden waar het zeewater nog niet is afgekoeld. Hollandse garnalen zijn direct klaar voor gebruik. Direct na de vangst worden ze op de boot zorg- vuldig gewassen en gekookt. Een garnalenkotter herken je aan de dampende kookpot aan boord! Pellen hoeft ook niet meer, de garnalen kunnen zo uit het bakje het gerecht in. Verwerk je ze in een warme schotel, doe ze er dan pas op het laatst in, anders worden ze taai en bitter. Een geopend doosje garnalen kun je in de koelkast een dag bewaren, bij een temperatuur van maximaal 4 °C. In de diepvries houd je ze bij -18 °C drie maanden goed.

Allerhande | 2008 | | pagina 102