Ve T(AlaiMccvifraiM bozev\ hebben een heerli/kc, zoetzure ±mak en worden cxdusicf voor Albert teijn geteeld sas£\ #- Uitgebalanceerde voeding Honderdduizenden vruchtjes feiii?A«&§3^; In lange rijen staan de frambozenstruiken fier te pronken in de zon. Het zonlicht schit- tert op de mooie rode vruchten. Plukster Ewelina kijkt welke frambozen rijp genoeg zijn. Haar geoefende oog gaat langs de twee meter hoge struikjen. Bijna teder haalt ze de vruchten van de plant, waarna ze ze in een doosje doet. Een framboos is snel bescha- digd. Teler Thwan van Gennip zegt het zo: 'Frambozen rnoet je met liefde plukken.' We zijn in Lierop, waar de familie Van Gennip al jaren van vader op zoon groenten en fruit verbouwt. Het zit ze in het bloed. In de genen zelfs, lacht Thwan (37). Zeventien jaar geleden begon hij zijn bedrijf op de Brabantse zandgrond. Nu zijn er 45 hectare aardbeien, 15 hectare prei en 12 hectare frambozen. Niet zomaar frambozen, nraar Tulameentrambozen, met een heerlijke, zoetzure smaak. Ze wor- den exclusief voor Albert Heijn geteeld. zegt Thwan,'frambozen zijn te kwetsbaar.Via een computergestuurd systeem krijgt elke plant afzonderlijk voedingsstoffen toegediend. Op die manier is de voeding per plant compleet uitgebalanceerd.' Elk uur druppelt er 200 cc vocht met voedingsstoffen in de potten. Dat levert deze prachtige, rode vruch ten op. De frambozen moeten perfect zijn; dat is de drijfveer van Thwan. En van Albert Heijn. Over de struiken is hittewerend plastic gespannen dat ervoor zorgt dat de temperatuur onder dit zeil niet boven de 28 °C uitkomt. Ook al is het heel heet, de frambozenplanten krijgen het nooit te warm. En ze zijn voorzien van een paraplu.Want regen, daar houden ze niet van. Begin april heeft Thwan de eerste planten in de potten gezet; de laatste worden begin juni geplant. Gedurende deze periode plant hij om de paar weken nieuwe frambozen- Voor Thwan is het steeds weer een uitdaging om de beste frambozen te kunnen oogsten. Trots loopt hij over het veld. Hij heeft alles zelf aangelegd. In lange rijen zijn de frambozenplanten in potten opgesteld, op een mix van kokos en substraat, een voedingsbodem. Niet in de grand? 'Nee,' planten. Eind juni verschijnen de eerste rijpe vruchten en eind September worden de laatste frambozen geplukt. Een hectare frambozenplanten levert met gemak zes- a zevenhonderdduizend frambozen op. De plukkers in het Brabantse Lierop pluk ken zo'n drie a vier kilo per uur. De voile

Allerhande | 2008 | | pagina 92