y anders eten Solidaire klasgenootjes Makkelijke eter Pinda- en notenallergie en Albert Heijn merk-producten van Albert Heijn staan op die lijst, dat is erg handig. Als je gewoon verse producten aLs sinaasappels, paprika of ongekruid vlees koopt, is er natuurlijk niets aan de hand. Maar bij voorverpakte of kant-en-klare producten met toevoegingen rnoeten we erg oppassen.Voordat Romee geboren werd, aten we regelmatig salades met noten, maar dat doen we niet meer. De andere kinderen eten ook geen pinda's of noten, dat wordt te ingewikkeld door het risico op kruisbesmetting. Een kruimel kan namelijk al genoeg zijn onr een allergische reactie te veroorzaken.Je moet dus heel precies zijn met snijplanken, rnessen en pan- nen en alles meteen afwassen wat met noot of pinda in aanraking is geweest.' Isabel: 'De allergie van Romee wordt gelukkig door haar school en haar omgeving heel goed opgevan- gen. Haar klasgenootjes eten zelfs geen pindakaas op school, omdat ze dan niet naast haar kunnen zitten. Ze nenren al heel jong zelf die verantwoordelijkheid. Voor de zekerheid heeft ze altijd een EpiPen bij zich, dat is een adrenaline-injectie, waarmee ze zichzell kan behandelen bij een allergische reactie. En op school ligt een noodscenario klaar voor als het echt misgaat.' Gelukkig is Romee een heel makkelijke eter, aldus Isabel. 'Wanneer ze geen allergie zou hebben, zou ze alles proberen en proeven. Op dit moment doe ik haar het grootste plezier met pasta met gegrilde tomaten die een beetje zoet gemaakt zijn met balsamicoazijn en mozzarella. We ntissen het gebruik van noten en pin da's met, het is gewoon uit ons systeem.Veel allergieen heb je in gradaties. Maar bij Romee gaat het niet om wat huiduitslag of jeuk. Het is levensbedreigend. Dat maakt het voor ons eigenlijk makkeljjker, we hoeven nooit Ling over een product na te denken. Bij het klcinste spoortje van twijfel, cot ze het gewoon niet.' Suikct. (.Kaomraj. gedecltefejk geharfl pUnturdig vet ca Jaap en Isabel Postma met dochters Luisa, Romee en Noa Albert Heijn vermeldt op de eigen merk-producten de mogelijke aanwezigheid van sporen pinda's en/of noten. Van deze sporen kan sprake zijn wanneer er verschillende producten in dezelfde fabriek gemaakt worden. Via het Voedingscentrum (www.voedingscentrum.nl) kun je een merkartikelenlijst bestellen waarop je kunt aangeven waarvoor je allergisch bent.

Allerhande | 2008 | | pagina 79