Jaap en Isabel Postma hebben drie dochters: Romee (10), Noa (9) en Luisa (5). Romee heeft een pinda- en notenallergie. Dat is zo gevaarlijk dat haar ouders en zijzelf constant alert moeten zijn. Isabel: 'Als de bakker een koekje aanbiedt, moeten we altijd weigeren.' Levenslang Ook badolie kan boosdoener zijn Een kruimel kan al te veel zijn *bijna alles sporen van pincta's en noten bevatten' 'Toen Romee twee was, at ze zoutjes waarin pinda's verwerkt waren,' veitelt Isabel. 'Haar lippen zwollen heel erg op. Pas op dat moment kwanien we erach- ter dat ze een pinda- en notenallergie heeft en hoe gevaarlijk dat is.' Een pinda- en notenallergie kan zich uiten door symptomen als opzwellen van de lippen of misselijkheid, maar het kan ook erg riskant zijn, omdat pinda's en noten een levensbedreigende aller- gische reactie (ook wel anafylactische reactie) kunnen veroorzaken. Deze reactie wordt veroorzaakt doordat het immuunsysteem reageert op een eiwit in de pinda of noot. Zo'n allergische reactie kan zelfs een dodelijke afloop hebben. Daarom moet bij een anafylactische reactie direct een adrenaline-injectie worden toege- diend, waarna de patient zo snel mogelijk naar het ziekenhuis moet voor verdere behandeling. Geschat wordt dat ongeveer 0,7 procent van de mensen een pinda- en/of notenallergie heeft. Dat aantal neemt de laatste jaren toe. De diagnose wordt, als iemand een (ernstige) reactie doormaakt, gesteld door een arts.Ter bevestiging van de diagnose kan een bloedonderzoek worden gedaan. Helaas gaat een pinda- en/of notenallergie niet over. Je blijft je leven lang allergisch. Bij voedselallergische reacties met een dodelijke afloop zijn pinda's de groot- ste boosdoeners. In de emstigste gevallen leidt het eten van pinda's namelijk tot het dichttrekken van de keel of een shock. Een pinda- of notenallergie kan ook alleen leiden tot jeuk, bulten, misselijkheid, flauwval- len, braken en diarree. De kans is echter groot dat bij een volgend contact met pinda's of noten de reacties ernstiger zijn. Pinda's zijn geen noten maar peulvruchten, net als erwten en bonen. Wie allergisch is voor pinda's hoeft niet allergisch te zijn voor noten en andersom, maar een gecombineerde allergie voor pinda's en noten komt regelmatig voor. Een heel kleine hoeveelheid kan al ernstige gevolgen hebben. Dat hoeft overigens niet per se via het eten te gebeuren. Zelfs badolie waarin notenextracten verwerkt zijn, kan al een allergische reactie veroorzaken. Resten van pinda's of noten kunnen ook voorkomen in shampoo, creme, medicijnen, vitaminepreparaten en zelfs lijm. In de voedingsindustrie wordt vaak pindaolie gebruikt, niet alleen in koekjes, maar ook in margarine, bakolie, slaolie en ijs. Steeds meer fabrikanten vermelden daarom op hun verpakkingen dat hun product sporen van pinda's of noten kan bevatten. Isabel: 'We zijn er alles over gaan lezen en realiseerden ons dat pinda's in veel meer producten verwerkt zijn dan je zou verwachten.We zijn erg blij met de lijst die het Voedingscentrum verstrekt. Omdat Albert Heijn vanaf het begin nauwgezet met die lijsten werkt, doen we daar bijna alle boodschappen. Ook de eigen 78 AllerHande

Allerhande | 2008 | | pagina 78