2 gezonde keuze Het Gezonde Keuze Klavertje Zout is belangrijk voor de vochthuishouding Ook in zoetigheid zit zout We hebben maar heel weinig zout nodig Als je gek bent op sojasaus... Het zoutvaatje hoeft niet van tafel Een onderdeel van zout is natrium Zout is een natuurlijke smaakversterker Zout is dus niet slecht, maar te veel zout wel. Een zoutloos dieet is met nodig en met haalbaar. In vrijwel alle voedingsstoffen zit zout. Vis en vlees bevatten het bijvoorbeeld van nature. Aan het Nederlandse keuken- en bakkerszout is jodium toegevoegd, een bouwsteen die ervoor zorgt dat de schildklier goed werkt. Die houdt de stof- wisseling op peil en is onmisbaar voor een goede groei en voor de ontwikkeling van het zenuw- stelsel, waaronder de hersenen. Zeezout bevat iets meer mineralen dan gewoon zout, maar dusdanig weinig dat het voor de gezondheid niets uitmaakt. Kun je beter een koekje nemen en het blokje kaas laten liggen? Zo werkt het helaas niet. In koekjes en andere zoetigheden zit vaak ook zout, zelfs in zoete drop, hagelslag en chocolade- melk! Kijk eens op het etiket en kies bij twijfel voor een product met het Gezonde Keuze Klavertje. Kijk voor informatie over verantwoord zoutgebruik op www.voedingscentrum.nl. Per dag 1 tot 3 gram (en maximaal 6 gram). De hoeveelheid natrium die van nature in voeding voorkomt, is al voldoende, ook bij warm weer als je door transpiratie wat meer zout verliest. De kans op een natriumtekort is bij gezonde mensen met een normaal eet- patroon minimaal. Nummer 1 zouteters zijn de Chinezen, vooral door het scheutige gebruik van (soja)saus. Ben jij ook gek op sojasaus? Kies dan voor Conimex Ketjap Manis natriumarm. Of voor Kikkoman met minder zout.Vanaf volgende maand bij Albert Heijn verkrijgbaar. Zout dat we aan tafel op ons eten strooien, bedraagt ongeveer 30 procent van de totale zout- consunrptie.Toch is de afname, als je zout van tafel zou halen, niet zo groot als je zou denken. Om het zoutgebruik te beperken is het effectie- ver om de etiketten van voedingsmiddelen in de gaten te houden. Als je te veel natrium eet, maak je kans op een verhoogde bloeddruk.Vandaar het streven om de zoutconsumptie te beperken. Om uit te reke- nen hoeveel zout er in een product zit, moet je de hoeveelheid natrium vermenigvuldigen met 2,5. Het advies is: niet meer dan 6 gram zout, of 2,4 gram natrium, per dag. Sinds kort ver- meldt Albert Heijn op verpakkingen hoeveel toegevoegd zout het product bevat, in overleg met het Voedingscentrum en het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Het maakt het eten lekkerder. Wel eens brood zonder zout geproefd? Dan weet je hoe anders dat smaakt. Brood is goed voor bijna eenderde van ons totale zoutgebruik! Toch kun je ook op een andere manier smaak aan je eten geven. Met wat citroen- of limoensap, wat azijn bij de boerenkool. En je kunt ook verse kruiden toevoegen of knoflook om groenten op smaak te brengen. bB Uj bentUkoL Albert Heijn kent het Gezonde Keuze Klavertje toe aan eigen merk-producten en heeft samen met het Voedingscentrum per voedingscategorie strikte voorwaar- den opgesteld ten aanzien van de hoe veelheid suiker, vet, voedingsvezels en zout. Elk blaadje van het Gezonde Keuze Klavertje staat voor een van de criteria waaraan een gezond product moet vol- doen. In bijvoorbeeld kaas en smeerkaas met het Gezonde Keuze Klavertje is het natriumgehalte ten hoogste 0,9 gram per 100 gram. Als de kaas bovendien maxi maal 12 gram per 100 gram verzadigd vet bevat en geen toegevoegde suikers, dan komt het in aanmerking voor het Gezonde Keuze Klavertje. Dit artikel over zout is het tweede in de serie Gezonde keuze. In het volgende nummer: vet. AllerHande 75

Allerhande | 2008 | | pagina 75