tomatenfeiten 13 soorten tomaat de biologische wilde tomaat de biologische trostomaat Een heel bijzonder mengsel van acht verschillende tomatenrassen, elk met een stevige structuur en een licht krui- dige smaak. Een bakje bestaat uit vijf soorten tomaat. Afhankelijk van het aanbod varieert dat van: de geribbelde gestreepte rode zebra, de brown berry, de rood-oranje gestreepte tigerella, de kleine oranje of rode berry, de snow berry, de santa oranje, de feloranje tangella of de geel met groengestreepte zebra. Voor als je een bijzondere tomatensalade op tafel wilt zetten. Of een keer een ander tussendoortje wilt presenteren. Het harde vruchtvlees vlak onder de schil van de tomaat smaakt zoeter dan het fris- zure, dikvloeibare vruchtvlees met zaadjes in het midden van de tomaat. De geur- stoffen zitten vooral aan de buitenkant en in de takjes en de blaadjes. Leg tomaten niet te koel weg. Wanneer je ze te koud bewaart, zoals in de koel- kast, verliezen ze hun smaak en worden ze waterig. De beste narijpingstempera- tuur is 15-20 °C. De smaak van de tomaat verdwijnt niet bij het koken. Deze trostomaten krijgen een andere 'voeding' dan de regulier geteelde tomaten. Resultaat: een stevige, heerlijk geurende tomaat met een lichtzoete smaak, voor in salades. Geteeld zonder chemisch-synthetische bestrijdings middelen en kunstmest. De Italiaanse naam is 'pomodoro', letteriijk 'gouden appel'. Oorspronkelijk waren de tomaten geel van kleur, maar door veredeling zijn ze rood geworden. Tomaten geven een stof af (ethyleen) dat het rijpingsproces van andere groenten en fruitsoorten versnelt. Dus als je het rijpingsproces van bijvoorbeeld een avocado wilt versnellen, doe je hem samen met een tomaat in een papieren zak. Oorspronkelijk komt de tomaat uit Zuid-Amerika. Hij is rond 1500 door de Spanjaarden in Europa gei'ntroduceerd. Tegenwoordig worden tomaten overal ter wereld gekweekt. In de volksmond wordt de tomaat een groente genoemd, maar botanisch gezien is het een vrucht. De aanvoer van Nederlandse tomaten vindt voornameiijk plaats tussen maart en november, met een top in juni, juli en augustus. De andere maanden komen de tomaten uit Spanje, Marokko en Israel.

Allerhande | 2008 | | pagina 67