Lli> VERSE SPERZIEBONEN VAN HOLLANDSE BODEM fi Veelzijdig Smaakvol groen De sperzieboon is een peulvrucht en dus familie van de snijboon, de haricot vert en de bruine en witte boon. Hij komt oorspronkelijk uit Zuid- Amerika, waar hij vijfduizend jaar geleden werd verbouwd. Sperziebonen zijn er het hele jaar, doordat Albert Heijn ze in de koude maanden uit Egypte, Marokko en Senegal importeert. Zodra de zomer begint, is de sperzieboon volop verkrijgbaar van de Hollandse velden. In juli, augustus en September is de Hollandse boon op z'n allerbest! Smaakvol, groen, knapperig en zoet en zo van het Brabantse land. Andere namen voor sperzieboon zijn slaboon en prinsessenboon. Volgens oud-Hollands gebruik wordt hij opgediend met gesmolten boter en nootmuskaat. Sperziebonen worden meestal gekookt, maar je kunt ze op verschillende manieren klaarmaken. Gestoomd, geroerbakt en gestoofd komt de smaak van deze groente ook goed tot zijn recht. Even koken Sperziebonen zijn niet geschikt om rauw te eten, omdat er een bepaalde stof in zit die niet goed voor je is. Door ze enkele minuten te koken wordt deze stof onwerkzaam. Was de bonen voor gebruik, snijd de harde puntjes eraf (de sierlijke puntjes kun je laten zitten) en zet ze op in weinig water. Zo gaan er tijdens het koken zo min mogelijk voedingsstoffen verloren. De gemiddelde kooktijd is 8-12 minuten; het ligt eraan hoe (beet- gaarjje de bonen wilt hebben. Bonen in pot, blik en uit de diepvries zijn overigens niet meer rauw, maar korte tijd in kokend water gedompeld. Bewaren Je kunt sperziebonen op een koele plaats of in de koelkast 2-3 dagen bewaren.

Allerhande | 2008 | | pagina 126