•Sk^V be jonge olijven zijn groen en Hard. Hoe lander ze aan de boom blifven doorrijpen, Hoe Meerze verkleuren in sK\*~ W Jy J Sociale gebeurtenis Plukken met de hand Jong en felgroen De zilte zeelucht van het schjereiland Halkidiki ddet de olijven goed. De olijven worden in grote vaten vervoerd. Albert Heijn kiest voor sappige Griekse olijven, vanwege hun zachte smaak. Ze zijn groter dan bijvoorbeeld Spaanse olijven en hebben een kleinere pit, waardoor ze over meer vruchtvlees beschikken. Bovendien zijn ze rijker aan olie, wat de smaak nog eens extra ten goede komt. Die bijzondere kwali- teit is ntede te danken aan het gebied waarin de olijven worden geteeld. In Griekenland de vruchten verloopt volgens internationale richtlijnen voor de olijvenoogst. Doordat het proces op de voet wordt gevolgd, kan Albert Heijn de kwaliteit van de olijven garanderen. De plukkers staan op hoge ladders en met een houten kam ritsen ze de olijven van de boom. In een grote houten bak, die er nog staan de olijfboomgaarden voornamelijk in de kuststrook. De zilte zeelucht en de tempera- tuurwisselingen in dit gebied hebben een zeer gunstige invloed op de smaak en de structuur van de vruchten. Voordat de Griekse olijven van de boom in het versvak bij Albert Heijn belanden, hebben ze nog een lange weg te gaan. Dat begint met de pluk. In Griekenland worden de olijven voor namelijk geoogst rond September en oktober. Om het moment van oogsten te kunnen bepalen, houden de boeren nauwlettend in de gaten wanneer de vruchten volgroeid zijn. De jonge oogst is groen en hard, niaar naarmate de olijven langer aan de boom blijven en verder doorrijpen, verkleuren ze paarsbruin. Dit zijn de natuurlijk zwarte olijven. De olijven worden met de hand geplukt. Dit plukken en de verdere verwerking van het meest uitziet als een sjoelbak, worden de jonge olijven geselecteerd op beschadigingen. Veel plukkers zijn zelf (mede-)eigenaar van de boomgaard of een deel ervan. De hele familie doet mee aan de oogst. Ook plukken veel lokale bewoners mee, waardoor de oogst een belangrijk sociaal karakter heeft voor de hele gemeenschap. Bij de cooperaties die de olijven inkopen en doorverhandelen, is het een komen en gaan van boeren uit de wijde omgeving. Hier weegt en test men de oogst en bepaalt men de prijs van de aangeboden partijen olijven. De meest verbouwde olijvensoort in deze streek is de Halkidiki—olijf, een groene olijf met veel vruchtvlees, die fruitig van smaak is en alleen in deze regio groeit. De olijven die vandaag zijn aangeleverd, wor den nog dezelfde dag verder verwerkt. Als de

Allerhande | 2008 | | pagina 92