vet zout De vier kiaverblaadjes uitgelegd vezels suiker gezonde keuze Wanneer krijgt een product een Gezonde Keuze Klavertje? Om je te helpen gezond te eten, heeft Albert Heijn sinds 2005 het Gezonde Keuze Klavertje op eigen merk-producten. Maar alleen op die producten die garant staan voor een gezonde keuze! Inmiddels zijn er meer dan 1500 eigen merk-producten met een Gezonde Keuze Klavertje. Elk blaadje staat voor een van de criteria waaraan een gezond product moet voldoen: het juiste gehalte aan vet, zout, voedingsvezels en suiker. goede en foute vetten sneller een verzadigd gevoel ongemerkt veel zout liever niet te veel De lat ligt hoog voor een eigen merk-product om in aanmerking te komen voor het Gezonde Keuze Klavertje: zo moet er voldaan worden aan strenge criteria die te maken hebben met een laag gehalte vet, suiker of zout, of een hoog gehalte voedingsvezels. Hoeveel er m producten mag zit- ten 0111 een Gezonde Keuze Klavertje te krijgen, wordt per productgroep bepaald. Zo mogen melkproducten een verzadigd vetgehalte hebben van ten hoogste 0,5 gram per 100 gram; magere melk heeft daarom wel het Gezonde Keuze Klavertje en halfvolle melk niet. Voor vlees geldt een maximum van 4 gram verzadigd vet per 100 gram. Onder meer AH Ribkarbonade en AH Varkenshaas voldoen aan deze eis. Drinkyoghurt Perzik Vetten kunnen zowel goed als fout zijn. Zo zijn verzadigde vetten en transvetten slechte keu- zes, omdat ze het cholesterolgehatte in het bloed verhogen. Onverzadigd vet is wel een goede vetbron als je het met mate eet. De hoeveelheid vet die een product mag bevatten om het klavertje te krijgen, verschilt ook per productcategorie. Op AH Frituurolie staat het bijvoorbeeld wel, maar op AH Bakken en braden niet, omdat drt boven de norm uitkomt. Overigens is Albert Heijn de enige supermarkt die op verpakkingen de hoeveelheid transvet ten vermeldt. Een ezelsbruggetje om te ont- houden welke vetten goed of verkeerd zijn: ver zadigd vet verkeerd, onverzadigd vet is oke. Vezels zijn van belang voor de spijsverte- ring; ze zorgen ervoor dat voedsel zich soepeler door onze darmen beweegt. En een flinke dosis vezels geeft je boven- dien sneller een gevoel van verzadiging. In de schappen is genoeg keus aan vezel- rijk eten: het Gezonde Keuze Klavertje prijkt op volkorenbrood, knackebrod, muesli, pasta, rijst, meel en bakmix. Gemiddeld eten wij in Nederland 9 gram (1V2 theelepel) zout per dag. Dat is negen keer de hoeveelheid die ons lichaam nodig heeft. Kaas is bijvoorbeeld behoorlijk zout. In kaas en smeerkaas met het Gezonde Keuze Klavertje is het natriumgehalte hoog- stens 0,9 gram per 100 gram. Bevat de kaas maximaal 12 gram per 100 gram verzadigd vet en geen toegevoegde suikers, dan krijgt het een Gezonde Keuze Klavertje. Ook bij bijvoorbeeld AH Bospadden- stoelensoep is op zout gelet: je kunt er gerust een bord van eten. Albert Heijn vermeldt overigens sinds kort de hoeveel- heden toegevoegd zout op het etiket. Producten met het Gezonde Keuze Klavertje hebben een laag suikergehalte. Suiker levert 'lege' calorieen, dus vooral energie waar geen waardevolle voedingsstoffen in zitten. Eet je veel suiker, dan heb je eerder een verzadigd gevoel en kom je minder toe aan gezond eten en krijg je minder vitamines en mineralen bin- nen. Zo bevat zuivel met een Gezonde Keuze Klavertje slechts een beperkt suikergehalte, bovendien zijn dit natuurlijke suikers en geen toegevoegde suikers. Volgende keer staat 'zout' in de rubriek 'Gezonde Keuze' eentraal.

Allerhande | 2008 | | pagina 87