anders eten Albert Heijn en cholesterol DNA-test doen Gevarieerd en veel vers Albert Heijn helpt bij het kiezen van gezonde voeding door middel van het Gezonde Keuze Klavertje. Eigen Merk- producten die voorzien zijn van het Gezonde Keuze Klavertje voldoen aan strenge criteria die te maken hebben met een laag gehalte vet, suiker of zout of een hoog gehalte voedingsvezels. De richtlijnen voor het Gezonde Keuze Klavertje heeft Albert Heijn in samen- spraak met het Voedingscentrum per productcategorie opgesteld. Kijk voor meer informatie over Gezonde Keuze Klavertje-producten op www.ah.nl/gezondekeuze. Ook heeft Albert Heijn diverse produc- ten in het assortiment die helpen de cholesterol te verlagen, onder meer van AH Huismerk. Zo is er AH Cholesterol verlagende margarine voor op brood, AH Cholesterol verlagende yoghurt- drink en AH Cholesterol verlagende yoghurt. naast het levenslange gebruik van medicijnen, extra goed op hun voeding letten. Petra: 'Ik eet geen vette worst zoals salami en bijna geen rood vlees, maar magere vleessoorten zoals kipfilet. Geen harde boter, maar een vloeibaar bak- en braadproduct. Geen room of voile zuivel, maar magere yoghurt. Ik ben hier zo aan gewend, dat ik dat vette eten niet eens meer lekker vind. Je kunt het nauwelijks een dieet noemen. Eigenlijk zou iedereen zo moeten eten. Vis zou ik vaker op het menu moeten zetten, maar ik kook wel geregeld vegetarisch. Zo heb ik laatst uit de AllerHande een vegetarische ovenschotel met pasta en broccoli gemaakt. Daar zat hiittenkase overheen, en dat is mager. De kinderen vinden dat ook lekker. Maar als de keus aan hen was, zouden we elke dag een slavink en doperwtjes eten!' De kans dat mensen met een erfelijk bepaald hoog cholesterolgehalte de aandoening door- geven aan hun kinderen is vijftig procent. Of dat inderdaad het geval is, wordt vastgesteld met behulp van een DNA-test. Petra: 'Toen mijn oudste dochter Anna (10) een jaar of zeven was, wilde ze per se bloed laten prikken om te weten of zij ook een te hoog cholesterolgehalte heeft. Zij had het gelukkig niet,' vertelt Petra. 'Maar later bleek Tessa (8) de aandoening helaas wel geerfd te hebben. Haar cholesterolgehalte is nog niet zo heel hoog, dus zij mag van mij gewoon eten wat ze lekker vindt. Ze is nog zo jong.' 'Zelf ben ik ook pas in de loop van de jaren gezonder gaan eten. Toen ik net uit huts ging, moest ik nog leren koken. Ik ben een ontzet- tende liefhebber van lekkere dingen, maar het rnoet met mate. Een glaasje wjjn drink ik alleen in het weekend. Op een veijaardag neem ik heus wel een stukje taart. Als je dagelijkse eetpatroon gezond is, zit het hem niet in die paar veijaar- dagen per jaar. Ik kook heel gevarieerd en eigen lijk altijd vers. Er komt bij ons veel pasta en rijst op tafel. De kinderen zijn dol op quiche Lorraine, maar dat maak ik bijna nooit; kaas, spek, room en bladerdeeg zijn voor mij echt verboden. Bij de koffie neem ik ook wel eens een koekje, ik ben geen heilige, maar 's avonds probeer ik niet meer te snacken. Ik vind een stukje roquefort heerlijk, maar daarna voel ik me wel schuldig, omdat ik weet dat het niet zou moeten. Als ik na het avondeten wat eet, is het een bakje via of een stukje fruit. Best braaf eigenlijk!' Petra de Ruiter (links) en haar jongste dochter Tessa (voor) hebben het verkeerde gen. AllerHande 71

Allerhande | 2008 | | pagina 71