Petra de Ruiter (40) heeft een te hoog cholesterolgehalte, dat bij haar erfelijk is bepaald. Daarom moet ze altijd extra gezond eten. Erfelijk bepaald Goede en slechte cholesterol Extra goed op voeding letten 'aUeengezond eten is niet voldoende' In Nederland heeft een op de acht volwassenen een verhoogd cholesterolgehalte. Cholesterol is een vetachtige stof die het lichaam nodig heeft als bouwstof voor lichaamscellen en hormonen. Het overgrote deel cholesterol maakt het lichaam zelf aan in de lever, slechts een klem gedeelte krijgen we via voeding binnen. Wanneer je veel verzadigde vetten (zoals voile zuivelproducten, vlees, gebak) eet, maakt het lichaam meer cholesterol aan, waardoor het cholesterolgehalte in het bloed stijgt. Een te hoog cholesterol veroorzaakt slagaderverkalking en ver- groot daarmee het risico op hart- en vaatziekten, zoals een hartinfarct of een beroerte. Ook overgewicht, suikerziekte, het eten van veel cholesterolrijke producten (zoals garnalen, paling, eidooiers en orgaanvlees), een traag werkende schildklier en het gebruik van bepaalde geneesmid- delen kunnen het cholesterolgehalte verhogen. Een te hoog cholesterolgehalte kan echter ook erfelijk bepaald zijn. Dit wordt 'familiaire hyper- cholesterolemie' genoemd. Deze aandoening komt voor bij ongeVeer 1 op de 400 mensen. Een van deze mensen is Petra de Ruiter: 'Mijn vader is op zijn vijfendertigste overleden aan een hartstilstand.Toen ik een jaar of twintig was, heb lk mijn cholesterolgehalte laten meten en toen bleek dat het heel hoog was. Ik heb het verkeerde gen, mijn broer niet.' Door een afwijking in het DNA kan de lever de cholesterol niet goed opnemen uit het bloed. Hierdoor ontstaat een gevaarlijk hoog cholesterolgehalte. Helaas merk je niets van deze aandoening tot het te laat is. Petra: 'Met zo'n hoog cholesterolgehalte is alleen gezond eten niet voldoende. Ik moet levenslang medicijnen gebruiken, terwijl ik me ook kiplekker voel als ik die niet gebruik. Maar zonder medicij nen ben ik in feite een wandelende tijdbom.' Er bestaat echter goede cholesterol (HDL) en slechte cholesterol (LDL). Slechte cholesterol blijft gemakkelijk aan de wanden van slagaders kleven en kan op deze rnanier een vernauwing veroorza- ken; het gehalte slechte cholesterol moet daarom zo laag mogelijk zijn. Goede cholesterol daaren- tegen beschermt tegen de negatieve effecten van slechte cholesterol; daarom moet dit gehalte goede cholesterol juist hoog zijn. Door zo min mogelijk verzadigde vetten binnen te krijgen, kan een hoog cholesterolgehalte onrlaag gebracht worden. Maar mensen die lijden aan een erfelijk bepaald hoog cholesterolgehalte moeten, 70 AllerHande

Allerhande | 2008 | | pagina 70