De smaken van water rondje water IJzerhoudend, licht bruisend of neutraal. Elk water heeft zijn eigen karakter. 1.19 n Waater Frisse tinteling Helder en zacht Vitaliserend Lage zoutwaarde Neutrale smaak NEUTRAAL voor op tafel Lieshout/Nederland Zacht en zuiver water met een neutrale smaak W ater is water, zou je zeggen. Maar niets is minder waar. Elke bron geeft het water een bijzondere smaak of eigenschap. De plaats van ontspringen en de grondsoort bepalen het karakter. Zo ook van deze vijf soorten water uit de schappen van Albert Heijn. De Perrierbron bevindt zich ten noorden van het Zuid-Franse stadje Vergeze, waar het koolzuurhoudende water zo uit de grond komt. Het bruisende water wordt al sinds 1963 gebotteld en is populair vanwege zijn tinteling en dorstlessende karakter. Perrier, fles 1 liter Evianwater is afkomstig uit de Franse Alpen nabij Evian-les-Bains. Kleine regen- en sneeuwdruppels sijpelen langs rotsen de grond in en worden op een natuurlijke manier gefilterd door de verschillende bodemlagen. Het resultaat: helder water met een zachte smaak. Zonder koolzuur. Al in 1903 werden de vijfduizend hectaren rond de bronnen van Vittel in de Franse Vogezen tot beschermd gebied verklaard. Die bronnen leveren het koolzuurvrije Vittelwater. Door het hoge gehalte aan mineralen, zoals calcium en magnesium, geeft dit water je energie. Een heerlijke, vitaliserende dorstlesser. De eerste vermeldingen van de Brubron stammen al uit het begin van onze jaartelling. Het licht bruisende ijzer- en koolzuurhoudende water komt uit Chevron, in het hart van de Belgische Ardennen. Vanwege de lage zoutwaarde past dit natuurlijke water bij alle gerechten, zonder de smaak te bei'nvloeden. (In een beperkt aantal winkels verkrijgbaar) In de bodem van het Brabantse Lieshout ligt de Waaterbron. Deze is ontstaan uit regendruppels die via de leemlagen uit de Eifel en de Ardennen naar Brabant zijn gesijpeld. Waater is zacht en zuiver en door de lage zuurstofgraad en de neutrale smaak een ideaal water bij elk gerecht. Met of zonder koolzuur. AllerHande 123

Allerhande | 2008 | | pagina 123