sMetdeze ri keb ikveel nieuwe vrienden qemaakf familierecept Rijstkoekjes ikjcct/cde rijstkoekjes zijn ook lekker om koud te eten. Je zou het niet zeggen, maar de rijstkoekjes van Ineke de Vries-Kremer (67) en haar dochter Mascha (37) zijn een typisch Nederlands nagerecht, dat in vele klassieke kookboeken is terug te vinden. keb je ook een bijzonder familie recept dot je met ons milt delen da naar wmm.ak.nl/allerhande. Z 3 Inekes moeder was vanaf haar zeventiende dienst- meisje bij een grote notarisfamilie in Delden. Daar kookte ze met een paar andere dienstmeisjes elke dag een drie- tot vijfgangendiner. Ineke: 'Het bijzondere was dat er in die keuken nooit iets werd weggegooid. Alle restjes van de ene dag werden verwerkt in een ander gerecht voor de dag erna. Van overgebleven vlees maakten ze bij- voorbeeld ragout en de restjes hazenpeper serveerden ze de volgende dag met rijst. En van de overgebleven rijst-van rijst kookje immers altijd te veel - bakten de dienstmeisjes rijstkoekjes.' Toen Inekes moeder ging trouwen, stopte ze met werken. Thuis kookte ze vervolgens ook heel bewer- kelijke, toentertijd chique gerechten, herinnert Ineke zich. 'Bijvoorbeeld koolrolletjes gevuld met gehakt, citroenrijst met een heel dunne vanillesaus, brood- pudding en kroketten. Die dingen maakjetegen- woordig niet meer zelf, daar is geen tijd meer voor.' De rijstkoekjes staan daarentegen nog altijd op het menu. Het is een dessert waar kinderen uit meer- dere generaties De Vries dol op zijn. Ineke bakte ze ook graag en gaf ze zelfs aan haar dochter Mascha mee naar school om uit te delen. Dat ging rond als een lopend vuurtje en ze maakte er heel wat vrien- den mee. Nu bakt Mascha de koekjes vaak voor haar eigen kinderen. Ze doet het net iets anders dan haar oma. 'In oma's beslag zit ook nog stijfge- klopt eiwit voor extra luchtige koekjes en geraspte citroenschil. Maar dat vind ik te ingewikkeld als ik na een hele dag werken thuiskom. En in plaats van met poedersuiker serveer ik de rijstkoekjes met appel- stroop. Volgens mij is dat net iets gezonder.' NAGERECHT 4 PERSONEN 25 MIN. 50 g rozijnen 200 g gekookte rijst 2-3 el melk 2 eieren, losgeklopt 50 g bloem 2 el witte basterdsuiker mespunt gemalen kaneel 4 el zonnebloemolie 6 el appelstroop 1 Wei de rozijnen 2-3 minuten in heet water en dep ze daarna droog. Meng de rijst met de melk, de eieren, rozijnen, bloem, suiker en kaneel tot een smeui'g geheel. 2 Verwarm een kwart van de olie in een koekenpan met antiaanbaklaag en schep hierin drie bergjes van het rijstmengsel. Bak de rijstkoekjes in 5-7 minuten goudbruin en gaar, keer ze halverwege. Het mengsel is voldoende voor circa 12 stuks. 3 Verwarm de appelstroop enkele seconden in de magnetron (dan druppelt hij makkelijk van de lepel) en druppel wat stroop over de rijstkoekjes. Bevat per eenpersoonsportie 405 kilocalorieen 7 g eiwit 18 g vet 53 g koolhydraten Prijs p.p. 0.30

Allerhande | 2008 | | pagina 67