Ossenhaasbiefstuk van Loetje De biefstuk van eetcafe Loetje staat al dertig jaar bekend als de allerbeste en de allerlekkerste. Hoe doen ze dat toch? We vragen het Loetje en zijn zoon Jaap, die de zaak een aantal jaren geleden van zijn vader overnam. Timing talent Driehonderd per dag Biefstukkenimperium Ossenhaasbiefstuk 'Het geheim? Concentratie en timing,' antwoordt Jaap Klinkhamer desgevraagd. Hij wordt aan- gevuld door vader Loetje: 'En talent. Net als met ieder vak moet je hier ook gewoon aanleg voor hebben. Ook belangrijk: als de boter is uitgeschuimd en de biefstuk de pan in gaat, moet je zorgen dat je het vlees blijft bewegen. Voortdurend draaien is de enige manier om het vlees aan beide kanten mooi bruin te krijgen.' Jaap: 'We gebruiken mooie stukken ossenhaas, van circa 3,5 cm dik. We zorgen ervoor dat alle biefstukken even dik zijn, want dan zijn ze ook allemaal tegelijk klaar. Wei zo handig als je bedenkt dat we er op een drukke dag wel driehonderd bakken! Loetjes vader en Loetjes oom Dirk openden het cafe in 1977, op de plek waar voorheen een biljart- cafe zat. Al snel moest de biljarttafel wijken voor het gestaag groeiende aantal tafeltjes. Topper op de kaart was en is de biefstuk; geserveerd met brood of met sla en frites. Loetje: 'Mijn vader kwam uit het slagersvak dus over goed vlees hoefde je hem niets wijs te maken. In die beginjaren kochten we tien tot twin- tig biefstukken in voor een week. Tegenwoordig is dat 400 kilo per week. Behalve het filiaal aan de Amsterdamse Ruysdaelstraat is er tegenwoordig ook een in Ouderkerk aan de Amstel. Het begint een compleet biefstukkenimperium te worden! Ik ben er best trots op dat mijn eigen zoons inmiddels ook in de zaak staan.' HOOFDGERECHT - 4 PERSONEN - 5 MIN. 5 MIN. RUSTEN 4 ossenhaasbiefstukken van circa 150 g 100 g margarine Stap 1 'Haal het vlees tijdig uit de koeling, zodat het niet ijskoud de pan n gaat. Dan koelt de boter namelijk af en schroeit de biefstuk langzamer dicht. Zo verliest het vlees kostbare sappen en wordt het droog. Wij kruiden het lees voor het de pan in gaat. Volgens de boeken moet je dit pas doen als het lichtgeschroeid is, maar wij geloven dat ooraf zouten een smakelijkere jus geeft.'

Allerhande | 2008 | | pagina 52