brieven mails Wat is het verschil tussen gewone suiker en kandijsuiker? Moet ik diepvriesvis eerst ontdoo.ien voor bereiding in de oven? Ik koop reqelmatig voorverpakte sla. Hoe kan ik een restant het best bewaren? Ik heb een roestvrijstalen achterwand in mijn keuken. Door het koken is er op die wand een bruine brandplek ontstaan. Is dit nog te herstellen? Heijn Jose Warmerdam Sla is kwetsbaar en verlept snel doordat hij voor een groot gedeelte uit water bestaat. Eet de sla daarom snel nadat je hem gekocht hebt. Als je sla toch wilt bewaren, doe dit dan bij voorkeur in de groentela van je koelkast en zorg dat de verpakking niet helemaal afgesloten is. Een open plastic zak is het best. Use Storm Suiker komt van de suikerbiet of van suiker- riet. Suikerriet en suikerbiet verschillen niet wezenlijk van elkaar. De suikerrijke plan- ten worden in reepjes gesneden en in warm water gelegd. Zo lost de suiker uit de biet of het riet op. Dit 'suikersap' wordt gezuiverd en zo lang verhit tot het water is verdampt. Er blijft een brij van suiker- kristallen over. Bietsuiker wordt vervolgens gecentrifugeerd. Er blijven dan witte suiker- kristallen over: de gewone suiker. Rietsuiker wordt echter niet gecentrifugeerd, waardoor de kleur donkerder blijft. Kristalsuiker is de grondstof van veel verschillende suiker- producten, waaronder kandijsuiker. Maar je kunt ook denken aan poedersuiker, bas- terdsuiker en geleisuiker. Voor kandijsuiker laat men in een onverzadigde suikeroplos- sing langzaam grote suikerkristallen groei- en. Donkere kandij ontstaat door het toe- voegen van een karameloplossing. Kandij wordt verkocht in verschillende soorten en maten. Van witte, gele en bruine kruimelkandij totflinke 'edelstenen'. Marie-Louise Sacks Ja, de achterwand is niet onherstelbaar beschadigd. Je kunt de plek voorzichtig polijsten met een zacht polijstmiddel voor rvs, bijvoorbeeld Muscle Staalfix. Om krassen te voorkomen moet je wel heel voorzichtig te werk gaan. Gebruik een zachte doek en werk met de vleug van het rvs mee; meestal met draaiende bewegingen. Schuurmiddelen (ook vloeibare schuurmiddelen) en schuursponsjes geven diepe krassen op rvs en zijn dus niet geschikt voor deze achterwand. K. Errant Vis die je in de oven of magnetron bereidt, hoef je niet eerst te ontdooien. Houd er wel rekening mee dat de bereidingstijd langer is. Hoeveel langer varieert per vissoort en hangt af van de dikte van de vis. De aanbevolen bereidingstijden van vis vind je op de verpakking. Mocht de vis bruin kleuren maar vanbinnen nog niet gaar zijn, dek hem dan af met aluminiumfolie en laat hem wat langer in de oven staan. Of schrijf een brief naar Albert Heijn, t.a.v. AllerHande, Postbus 3000, 1500 HA Zaandam. AllerHande 139

Allerhande | 2008 | | pagina 139