anders eten koeme)k- atterg»e De jongste dochter van Linda Paardekooper (31) werd geboren met een koemelkallergie. Intussen is Maura twee jaar en nog steeds verdraagt ze veel dingen niet. 'Voor haar verjaardag heb ik geexperimenteerd met een allergeenvrije appeltaart.' Wmet koken ^8^ ishetelke dag weer puzzelen' 'Maura huilde als baby ontzettend veel en ze had heel erg veel last van eczeern,' vertelt Linda. 'Een vriendin van mij is verpleegkundige en zij dacht dat het koemelkallergie was. Dat bleek inderdaad zo te zijn. Als Maura lets verkeerds eet, krijgt ze buikpijn, uitslag en heeft ze heel veel ondasting. Zuivelproducten mag ze niet hebben, daarom krijgt ze speciaal behandelde poedermelk, zodat ze toch voldoende calcium binnenkrijgt. Gelukkig is er koemelkvrij brood,Vitaal Flora, dat halen we bij Albert Heijn. Het wordt alleen verkocht in halfjes, dus ik haal altijd meteen een voorraadje voor in de vriezer.' Kieskeurige eter Behalve voor koemelk is Maura ook allergisch voor andere voedingsstoffen zoals soja. En helaas is ze ook nog eens een kieskeurige eter.Aardappelen en groenten lust ze niet. Bij vlees moet ik goed opletten wat ik koop, verse pannenkoeken kan ze niet eten, maar kant-en-klare van de supermarkt verdraagt ze wel. En gelukkig lust ze sinds kort ook frietjes. Eens in de zoveel tijd willen we makkelijk eten, en daarom heb ik in de vriezer altijd patat en kant-en-klare pannenkoeken liggen.' Haar zus mag alies eten Wat het soms lastig maakt, is het verschil met haar grote zus Kyra (6). Zij lust alles en mag alles. 'We proberen daar tactvol mee om te gaan. Maura mag na haar fruit van tafel om te gaan spelen en dan pas krijgt Kyra haar toetje. Soepstengels en rozijntjes kan Maura verdragen, dus die krijgen ze allebei als tussendoortje.Voor een kind van zes misschien met zo interessant, maar ik wil het wel eerlijk houden. Droge gehaktballen 'Met koken is het elke dag weer puzzelen. Laatst heb ik gehaktballen gemaakt zonder ei erdoor, maar die waren zo droog - dat doe ik niet nog eens. Pizza vindt ze heerlijk, maar het is me nog niet gelukt een pizza zonder kaas te bedenken. Voor haar verjaardag heb ik geexperimenteerd met een allergeenvrije appeltaart. Ik heb de halve dag in de keuken gestaan, maar uiteindelijk wilde mevrouw hem niet eens proeven! Zelf vond ik hem best lekker.' Eigen chocopasta Als Linda met haar dochter op pad gaat, neemt ze haar eigen spulletjes mee. De meeste vrienden en familieleden zijn op de hoogte, dus die houden rekening met Maura's allergie. Ook op de creche gaat het prima.'De leidsters kijken altijd op de ver- pakking voordat ze haar iets geven en ze heeft daar haar eigen pure chocoladepasta voor op brood. Laatst kreeg Linda op het consultatiebureau een com pliment over Maura's gewicht en lengte. 'Ondanks de beperkingen krijg ik het dus toch voor elkaar om haar voldoende voedingsstoffen te geven.' 106 AllerHande

Allerhande | 2008 | | pagina 106