rV De Pamczaansc kaas, is Parmigiano Peqqiano, die voldoet aan dc strenge eisen vansconsortia' Volgens eeuwenoud recept Van wrongel tot kaas In de verwarmde koperen ketels wordt de wrongel gemaakt, de voor- loper van kaas. Het is zes uur s ochtends bij kaasmakerij Caseificio Pongenaro. In de witbetegelde ruimte hangt de geur van verse wei, de vloeistof die ontstaat door het stremmen van de melk bij kaasbereiding. De kaasmakers dragen hoge laarzen en bemannen ieder een grote koperen ketel. Pongenaro is een van de tientallen ambachtelijke kaasniakerijen in de regio Emilia Romagna. Bij deze kaasma kerij haalt de firma Zanetti zijn Parmezaanse Voor de voeding van de koeien en de rijping van de kazen zijn eveneens strakke regels opgesteld. Het resultaat is een imposante kaas, gemaakt vol- gens een eeuwenoude traditie.Je herkent de echte Parmezaan aan zijn goudbruine korst met, in puntjes, de naam erop gedrukt. De binnenkant is strogeel, wat erop duidt dat de koe een natuurlijke voeding heeft genoten van vers gras en hooi. De geur is intens en de smaak heerlijk vol en kruidig kaas vandaan. Zanetti is een van de grootste leveranciers van Parmezaanse kaas van Italie en levert in Nederland exclusief aan Albert Heijn. De Parmezaanse kaas is een echte Parmigiano Reggiano, die voldoet aan de strenge regels van 'il consortio' in Parma, het orgaan dat toezicht houdt op de productie van echte Parmezaanse kaas. Het zijn deze strenge regels die de constante kwaliteit en smaak van de kaas garanderen. Parmezaanse kaas is een harde, halfvette (mmimaal 32 procent vet) koemelkkaas. Hij behoort tot de familie van de grana-kazen, vernoemd naar hun brosse, korrelige textuur ('grana' betekent 'graankorrel'). Parmigiano Reggiano, zoals de kaas officieel heet, is een product met een beschermde oorsprongsbenaming (meer over deze producten lees je op pagina 121). Dat wil zeggen dat de kaas volgens een vast precede moet worden geprodu- ceerd, in de driehoek tussen Parma, Mantova en Bologna, en gemaakt moet worden van melk die ook uit deze regio alkomstig is. met een zilte ondertoon. Uiteraard zijn dit ook de criteria waaraan de kaas van Albert Heijn voldoet en waar hij dan ook geregeld op getest wordt. Bij het relatief kleine en traditioneel werkende Pongenaro - precies het type bedrijf waarmee de firma Zanetti graag werkt - worden dagelijks 32 kazen gemaakt. In de vtoege ochtend wordt de verse melk gemengd met een deel afgetoomde melk. Na toevoeging van een natuurlijk zuursel wordt het mengsel verwarmd in grote kope ren ketels. Als het melkzuurgehalte precies goed is, wordt er stremsel aan de melk toegevoegd. Stremsel bevat een eiwitsplitsend enzym, dat ervoor zorgt dat de melkeiwitten samenklonteren. Hierdoor ontstaat wrongel, feitelijk de voorloper van kaas. Deze wrongel wordt gesneden tot hij een korrelige structuur heeft; ongeveer de grootte van graankorrels. Het beoordelen van de wron gel op de juiste korreligheid is een belangrijk moment en moet handmatig door de kaasmaker worden gedaan.

Allerhande | 2008 | | pagina 116