Sinds kort heb ik een kamerdeur met glas in lood. Hoe maak je het glas schoon zonder het lood te beschadigen? Waarom zijn rode paprika's duurder dan groene en gele? Wat is chaumes? Hoe komt het dat er na het eten van eiergerechten zo'n vervelende geur blijft hangen aan servies en bestek? En hoe kom ik ervan af? Bepaalde schoonmaakmiddelen, zoals ammoniak en azijn, kunnen het lood aantasten. Schuurmiddelen kunnen krassen op het glas ver- oorzaken. Je kunt de ruitjes wel reinigen met een glasreiniger en een zachte doek of keukenpapier. Voor ruitjes met structuur kun je een oude tandenborstel gebruiken en voor bijzonder kleine stukjes glas en hoekjes een wattenstaafje. Maak ieder ruitje apart schoon en spuit de glasreiniger niet rechtstreeks op het glas, maar eerst op de doek. Elke paprika is altijd eerst groen en rijpt aan de plant door tot geel of rood, afhankelijk van het ras. Naar gelang de maand en het seizoen duurt dat doorkleuren een tot twee weken. Paprika's verschillen door het jaar heen in verkoopprijs vanwege beschikbaarheid en vraag en aanbod. Gemiddeld zijn rode paprika's iets duurder dan gele en groene. Dat heeft te maken met het feit dat de rode varianten ook langer groeien voordat ze worden geoogst. Chaumes, oftewel fromage de chaumes, is een voile en romige Franse kaas, gemaakt van koe- melk. Tijdens de rijping wordt de korst met pekelwater inge- wreven, wat de groei van de roodbacterie stimuleert en de kaas zijn specifieke smaak geeft. De oranje korst is voorzien van een laagje papier, waardoor je hem niet kunt eten. Laat de kaas even buiten de koelkast liggen voor je hem eet. Dan komt de smaak het beste tot zijn recht. Hoe krijg ik een avocado sneller rijp, bijvoorbeeld om er guacamole van te maken? Ook een vraag over bereiding, huishouden, verzorging erf producten uit de winkel? Mail hem ons via www.ah.nl/allerhande.ah.nl beste Albert Marian Wolfert Vervelende geurtjes van eieren, vis of knoflook kunnen lang aan je servies en bestek blijven hangen. Helaas is dit niet te voorkomen; sommige voedingsmiddelen scheiden nu eenmaal sterkere geuren af dan andere. Gelukkig kun je wel iets doen om de geur weer te laten verdwijnen. Wrijf het bestek en het servies na het afwassen in met een schijfje citroen; dat neutraliseert nare luchtjes. Ook houten snijplanken die na het snijden van uien of knoflook niet meer fris ruiken, kun je met citroen inwrijven. Laat het citroensap even intrekken en spoel het daarna af met warm stromend water. Denise Fisher Barbara Ondermeer Margreet in't Veld Willemien van Zantvoort Albert Heijn verkoopt de altijd rijpe zwarte Hass avocado, die lekkerder en romiger is dan de groene soorten. Je kunt met deze soort direct guacamole maken. Heb je toch een onrijpe avo cado? Doe hem dan samen met een rijpe appel, peer of banaan in een plastic zak. Hierdoor rijpt de avocado sneller. 150 AllerHande

Allerhande | 2008 | | pagina 150